لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

وزير دفاع روسيه: برقراری سيستم دفاع موشکی در اروپا امنيت جهانی را به خطر خواهد انداخت


آناتولی سردوکوف وزير دفاع روسيه می گويد طرح های آمريکا در مورد برقراری يک سيستم دفاعی موشکی در اروپای مرکزی، امنيت جهانی را به خطر خواهد انداخت.

وزير دفاع روسيه اين نظر را امروز دوشنبه در پايان گفتگوهای خود با رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا در مسکو ابراز داشت. آقای سردوکوف اظهار داشت پوشش دفاعی استراتژيکی پيشنهادی آمريکا "به گونه ای جدی يک عامل بی ثبات کننده " برای کشور وی به شمارمی رود.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه نيز در مناسبت ديگری هشدار داده بود که طرح آمريکا مخاطراتی برای روسيه به وجود آورد و ممکن است در اروپا شکاف بياندازد.

وزير دفاع آمريکا سپس با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ديدار کرد. آقای پوتين متعاقبا به خبرنگاران اظهار داشت قصد دارد که امروز دوشنبه گفتگوئی تلفنی با پرزيدنت بوش به عمل آورد.

واشنگتن برای روياروئی با آنچه که آن را خطر موشکی جدی ايران می نامد، قصد دارد ۱۰ موشک رهگير را در لهستان و يک سيستم هدايت شونده رادار را در جمهوری چک برقرار سازد. مقامات آمريکا بارها موکدا خاطر نشان ساخته اند که برقراری اين پوشش موشکی هيچ خطری برای روسيه در بر ندارد.

روزنامه نيويورک تايمز در شماره روز شنبه خود گزارش داده بود که واشنگتن در کوششی برای کاهش مخالفت روسيه با طرح موشکی آمريکا، پيشنهاد کرده است که برخی از سيستم های دفاعی موشکی خود را با سيستم های روسيه تلفيق و يک پارچه کند.

نيويورک تايمز گزارش خود را بر اظهارات چند تن از مقامات آمريکا استوار کرده بود که از آن ها نام نبرده بود. به گفته اين مقامات، واشنگتن قصد دارد طرحی در مورد مرتبط شدن برخی از سيستم های ضد موشکی آمريکا و روسيه با يکديگر را پيشنهاد کند.

XS
SM
MD
LG