لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا: کشف سلاح های ساخت ايران در افغانستان


رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا: کشف سلاح های ساخت ايران در افغانستان
رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا: کشف سلاح های ساخت ايران در افغانستان

سربازان ائتلاف سلاح های ایران را در افغانستان کشف کرده اند. ژنرال پیتر پیس، رئیس ستاد مشترک ارتش آمريکا، در واشنگتن به خبرنگاران گفت: ما در افغانستان راه را بر سلاح های ساخت ایران که برای طالبان حمل می شد، بستیم. به گفته او گلوله های خمپاره و مواد منفجره C-4 ساخت ایران در شهر قندهار پیدا شد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا گفت ایالات متحده نمی داند میزان کمک ایران به نیروهای افراطی در افغانستان چه اندازه است، اما این موضوع را که ممکن است ایرانیان تصمیم گرفته باشند با کوشش های حدود ۳۹ کشور در افغانستان، که سعی دارند دولت را در استقرار یک حکومت دمکراتیک نیرومند یاری دهند، مقابله کنند، آشکارا ناراحت کننده و موجب نگرانی نامید.

ریچارد باوچر، معاون وزارت خارجه آمريکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، گفت در یک یا دو سال گذشته نگرانی از رفتار ایران در افغانستان افزایش یافته است. او گفت ایران به شیوه ای ناسالم در افغانستان مداخله می کند و افزود: در مورد درگیری ایران در حوزه های سیاسی، و نیز تماس با طلبان و تحویل اسلحه به آنها گزارش هائی منتشر شده است.

دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید در باره نقش ایران به اظهار نظر پرداخت:
**** آشکار است که ایران سعی دارد دامنه نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد، و این، کاری خوشایند نیست. ایران حامی تروریسم است، و هر قدر بیشتر از آن حمایت کند، زندگی شمار بیشتری از بی گناهان نابود می شود. مردمی که در افغانستان، عراق و نقاط دیگر با پیامدهای اقدام ایران در تحویل دادن چنین سلاح هائی دست و پنجه نرم می کنند، انسان های بی گناهی هستند که می میرند.

دانا پارینو، مداخله ایران را اندوهبار نامید و گفت فشاری که ما نیاز داریم بر ایران وارد شود، بسیار واقعی است.

XS
SM
MD
LG