لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

لايحه جنجالی نفت عراق بزودی  به پارلمان  برده ميشود


" hspace=2 src="/persian/images/ap_venezuela_oil_platform_2nov06_eng_1.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>حسين ال شهرستانی وزير نفت عراق ميگويد انتظار ميرود لايحه جنجالی نفت آن کشور بزودی به پارلمان تسليم شود.

حاميان لايحه ميگويند در چارچوب آن عوايد نفتی به گونه ای منصفانه ميان تمامی عراقی ها توزيع خواهد شد ، و شرکت های عمده نفتی به سرمايه گذاری و فراهم ساختن خدمات کارشناسی برای بهره برداری از ذخائر عظيم نفت عراق تشويق ميشوند.

مقامات عراقی و کارشناسان فنی اين لايحه را در جلسه ای در دوبی مورد بررسی قرار داده اند.

نمايندگان ناحيه کردنشين شمال عراق از لايحه برای دادن کنترلی محدود بر حوزه های نفتی به آنها، و کافی نبودن قدرت چانه زدن با شرکت های نفتی خارجی، انتقاد کرده اند.

بخش عمده ای از منابع نفتی عراق در مناطق جنوبی و عموما شيعه نشين قرار دارد، و کردها يک سوم نفت شمال را کنترل ميکنند. بسياری از سُنّی ها که زمانی بر عراق حکمرانی ميکردند در مرکز عراق زندگی ميکنند که منابع نفتی شناخته شده محدودی در آنجا قرار دارد.

سومين ذخائر شناخته شده نفت جهان در عراق است اما اين کشور به سبب حملات شورشيان و ضعف تاسيسات زيربنائی فقط بخش کوچکی از ظرفيت و امکانات توليدی خود را بهره برداری ميکند.

XS
SM
MD
LG