لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

پليس يک دانشجوی اهل کره جنوبی را عامل تيراندازی در دانشگاه فنی ويرجينا اعلام کرد


پليس دانشگاه فنی ويرجينيا می گويد مرد مسلحی که روز دوشنبه ۳۰ نفر را در محل اين دانشگاه به قتل رسانيد و سپس خودکشی کرد، يک دانشجوی کره جنوبی در اين دانشگاه بود.

پليس نام او را چو سونگ- هوی Cho Seung-Hui اعلام کرده است. او ۲۳ سال داشت و سال آخر تحصيلات دانشگاهی خود را می گذرانيد. پليس گفت "چو" از زمان کودکی در آمریکا زندگی می کرد و دارای کارت سبز بود.

پلیس ایالت ویرجینیا می گوید در آزمایش هایی که انجام گرفته معلوم شد یکی از تفنگ هائی که در آن کشتار بی رحمانه در کلاس درس مورد استفاده قرار گرفت، در حادثه جداگانه ای در خوابگاه دانشگاه ، دو ساعت زودتر، که در جریان آن دو تن کشته شدند، نیز به کار رفت.

یک مقام پلیس ایالتی گفت منطقی است که تصور کرد "چو" تیرانداز در هر دو محل بود، با این حال، اظهار داشت پلیس هنوز به این موضوع مطمئن نیست.

سی ان ان به نقل از انجمن دانشجویان کره ای می گوید حدود ۳۰۰ دانشجوی کره ای در دانشگاه فنی ویرجینیا تحصیل می کنند.

در سئول، مقامات کره جنوبی همدردی خود را با خانواده های قربانیان ابراز داشتند. به گزارش خبرگزاری کره جنوبی، نو مو- هيون رئيس جمهوری کره جنوبی با خانواده های قربانيان اين حادثه همدردی نشان داد و ابراز اميدواری کرد که مجروح شدگان حادثه نيز سريعا بهبود يابند.

یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی ابراز امیدواری کرد این حادثه اندوهبار به تعصب نژادی یا واکنش علیه کره ای های ساکن آمریکا دامن نزند.

دانشگاه فنی ويرجينيا امروز سه شنبه نيز تعطيل است. قرار است ساعت ۲ بعد از ظهر امروز (بوقت محلی) دانشجويان اين دانشگاه، هيات آموزشی، اعضای جامعه و رهبران محلی، از جمله پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا، برای سوگواری و ادای احترام نسبت به کشته شدگان اجتماع کنند. اين حمله، شديدترين حادثه تيراندازی در تاريخ آمريکا توصيف گرديده است.

برخی از دانشجويان تکنولوژی و والدين آنان خشم خود را نسبت به کوتاهی مقامات دانشگاه ابراز داشته اند و می گويند اوليای دانشگاه به محض وقوع نخستين حادثه تيراندازی در ساختمان خوابگاه دانشگاه بايستی نسبت به اتخاذ مراقبت های لازم و جستجو برای تيرانداز هشدار لازم را به دانشجويان می دادند.

چارلز استيگر رئيس دانشگاه روز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت مقامات مسئول و پليس تصور کردند که تيراندازی اوليه حادثه جداگانه ای بوده است و تيرانداز محوطه دانشگاه را ترک گفته است. اما دو ساعت بعد، يک مرد مسلح ۳۰ نفر را در يک ساختمان ديگر دانشگاه از پای درآورد و ۱۵ نفر را مجروح ساخت و سپس خودکشی کرد. يک استاد مهندسی از هند و يک سخنران اسرائيلی نيز در ميان کشته شدگان هستند. مرد مسلح پيش از آن که پليس وارد صحنه شود، خودکشی کرد.

دانشگاه فنی ويرجينيا يک دانشگاه ايالتی است که حدود ۲۶ هزار دانشجو دارد. اين دانشگاه در ضلع جنوب باختری ايالت ويرجينيا در فاصله تقريبا ۳۸۶ کيلومتری شهر واشنگتن قرار دارد. طبق جايگاه اينترنتی دانشگاه، همه ساله بيش از ۱۴۰۰ دانشجوی خارجی در اين دانشگاه ثبت نام می کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در هند و اسرائيل عميقا نسبت به اين حادثه ابراز تاثر و تالم شده است. هر دو کشور شهروندان خود را در اين حادثه که در دانشگاه فنی ويرجينيا تدريس می کردند، از دست داده اند.

۳۲ قربانی کشتار همگانی در دانشگاه تکنولوژی ويرجينيا افرادی بودند که از سراسر آمريکا و شماری از کشورهای خارجی به اين دانشگاه آمده بودند. جزئيات مربوط به هويت و مليت قربانيان به تدريج در رسانه ها منتشرمی شود، هر چند که مقامات مسئول می گويند چند روز به طول خواهد انجاميد تا اسامی کليه آنها انتشار يابد.

ليويو ليبرسکو Liviu Librescu يکی از قربانيان سرشناس اين حادثه به شمار می رود. او در دانشگاه فنی ويرجينيا استاد مهندسی و رياضيات بود. ليبرسکو يک شهروند اسرائيل بود که در رومانی متولد شده و يکی از بازماندگان هولوکاست بود. او به خاطر پژوهش های خود در رشته مهندسی هوانوردی، در سطح بين المللی فردی مشهور و پرآوازه بود. چند تن از شاگردان ليبرسکو با ارسال پست های الکترونيکی برای مارلينا Marlena همسر وی، برای او تشريح کرده اند که چگونه اين استاد دانشگاه با بستن راه ورود به کلاس درس و خارج نگاه داشتن مرد مسلح، زندگی آنان را نجات داد. او با بدن خود راه را بست و از دانشجويان خواست که از راه پنجره ها فرار کنند. او هدف گلوله مرد مسلح قرار گرفت و جان خود را از دست داد، اما شاگردانش نجات يافتند.

به گزارش رسانه ها، قربانی ديگر، يک استاد ۵۱ ساله دانشگاه از هند موسوم به جی وی لوگاناتان G.V. Loganathan بود که مهندسی مدنی و محيط زيست را در دانشگاه تدريس می کرد.

رايان کلارک Ryan Clark يکی ديگر از قربانيان است. او که ۲۲ سال داشت يک آمريکائی آفريقائی تبار از ايالت جورجيا بود. گزارش ها حکايت از آن دارد که وی در سه رشته زيست شناسی، روانشناسی و زبان انگليسی تحصيل می کرد و از نمرات خوبی برخوردار بود. پليس می گويد اسامی ساير قربانيان را تا تعيين هويت و اطلاع به خانواده های آنان منتشر نخواهد ساخت.

در لندن، اليزابت دوم ملکه بريتانيا اظهار داشت که از اين حادثه تکان خورده و اندوهگين شده است. قراراست ملکه اليزابت برای گرامی داشت چهارصدمين سال سالگرد تاسيس جيمزتاون، نخستين مستعمره ثابت بريتانيا درآمريکا، ماه آينده از ايالت ويرجينيا بازديد کند.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا نيز ابراز همدردی کرد.

پاپ بنديکت اظهار داشت برای قربانيان و خانواده های آنان در اين فاجعه بی معنی دعا می کند.

XS
SM
MD
LG