لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۶

سازمان امنيت اسرائيل: کوشش ايران برای به استخدام درآوردن اسرائيلی های ايرانی تبار


سازمان امنيت شين بت اسرائيل می گويد ايران کوشش می کند که اسرائيلی های ايرانی تبار را برای جاسوسی به استخدام خود در آورد.

يک مقام شين بت اظهار داشت سازمان امنيت اسرائيل کشف کرده است که ايران از ميان تقريبا ۱۰۰ اسرائيلی که ظرف دو سال گذشته برای ديدار با بستگان خود به ايران رفته بودند، ۱۰ نفر را به استخدام خود در آورده است.

گزارش های اسرائيل حکايت از آن دارد که کوشش های ايران برای استخدام شهروندان اسرائيلی اغلب هنگامی آغاز می شود که يک اسرائيلی درخواست صدوراسناد مسافرت می کند و يا برای دريافت گذرنامه ايرانی به کنسولگری ايران در استانبول در ترکيه مراجعه می کند. دولت ايران هنوز نظری در اين مورد ابراز نداشته است.

در همين حال، مقامات مصر اعلام کردند يک مهندس وابسته به سازمان اتمی مصر را به اتهام جاسوسی برای اسرائيل بازداشت کرده اند. مقامات مصر اين مهندس مصری را به برداشتن اسناد مهم از سازمان امنيت مصر و فروش آن ها به طرف های خود در دستگاه اطلاعاتی اسرائيل به قيمت هزاران دلار متهم ساخته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائيل اين اتهامات را مورد ترديد قرار داد و آن ها را کاملا بی پايه و اساس توصيف کرد.

مصر می گويد يک مرد ايرلندی و يک مرد ژاپنی نيز در همين رابطه تحت تعقيب هستند. مقامات امنيتی مصرمی گويند مهندس مصری و شهروندان خارجی چند بار با يکديگر در هنگ کنگ ملاقات کرده اند.

XS
SM
MD
LG