لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

موافقت سودان با طرح تقويت نيروهای حافظ صلح اتحاديه آفريقا در دارفور


دولت سودان می گويد با دومين بخش از طرح سازمان ملل متحد برای تقويت نيروهای حافظ صلح اتحاديه آفريقا در منطقه جنگ زده دارفور موافقت خواهد کرد.

لام اکول Lam Akol وزير امور خارجه سودان امروز دوشنبه طی سخنانی در خرطوم اظهار داشت سودان اجازه خواهد داد که هليکوپترهای توپدار سازمان ملل متحد به عنوان بخشی از طرح پشتيبانی، در منطقه مستقر شوند.

در مذاکرات جاری ميان سازمان ملل متحد و مقامات سودان در مورد چگونگی اجرای طرح سازمان ملل متحد، موضوع هليکوپترها نکته اصلی مورد بحث و منازعه بوده است. سازمان ملل متحد در ماه نوامبر سال گذشته اجرای يک طرح سه مرحله ای را پيشنهاد کرد. سودان در مورد مرحله سوم اين طرح که استقرار حدود ۲۰ هزار تن از نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را در دارفور ايجاب می کند، تاکنون در برابر فشارهای به عمل آمده مقاومت نشان داده است.

در همين حال، جان نگروپونته قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا دولت سودان را متهم ساخت که از شبه نظاميان عرب که مسئول فجايع جاری در دارفور به شمار می روند، فعالانه حمايت می کند. سودان هرگونه حمايت از اين گروه ها را تکذيب کرده است. دادگاه جرايم بين المللی موارد متعددی از تجاوزات جنسی، توليد حريق، غارت و قتل افراد را در منطقه با اين گروه ها مرتبط دانسته است.

آقای نگروپونته که امروز دوشنبه وارد خرطوم پايتخت سودان شد، اظهار داشت شبه نظاميان موسوم به " جانجاويد " بدون حمايت گسترده دولت سودان نخواهند توانست به حيات خود ادامه دهند. آقای نگروپونته همچنين دولت خرطوم را به علت ايجاد موانعی در راه رسيدن کمک های انسانی به منطقه و آزار کارکنان امدادی در دارفور مورد انتقاد قرار داد. وی افزود چنين اقداماتی اين استنباط و برداشت را به وجود آورده است که سودان آگاهانه دست به عمليات ارعاب زده است. قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا اين نظرات را به دنبال ديدار با عمرالبشير رئيس جمهوری سودان ابراز داشت.

زد وخوردهای جاری در دارفور به سال ۲۰۰۳ باز می گردد که شورشيان منطقه عليه دولت مرکزی سودان قيام کردند. طبق برآوردی که به عمل آمده است در جريان چهار سال زد وخورد در دارفور، ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و دو ميليون نفر از خانه های خود آواره شده اند.

يک نيروی ضعيف هفت هزار نفری حافظ صلح وابسته به اتحاديه آفريقا تاکنون موفق به متوقف ساختن خشونت های منطقه نشده است.

XS
SM
MD
LG