لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

فشار برای کنار رفتن ولفويتس ازرياست بانک جهانی برسر ماجرائی جنجالی بيشتر شده است


هيات مديره بانک جهانی تصميم گيری سريعی را در باره سرنوشت پال ولفويتس رئيس اين بانک وعده داده است، که با ابراز خشم کاکنان بانک در يک جنجال حاکی از تبعيض و استثنا همراه شده است.

هيات مديره بانک ميگويد بررسی توصيه های دو سال پيش آقای ولفوتيس برای افزايش حقوق يک کارمند سابق که دوست دختر او بود، در کميته ناظر بر رفتار و کردار کارکنان انجام نگرفته است.

منتقدين ميگويند در حاليکه آقای ولفوتيس در سفرهايش به دور دنيا عليه فساد بعضی از رهبران سخنرانی ميکند، مداخله شخصی او برای افزايشی قابل توجه در ميزان حقوق دوست دخترش ، معرف نوعی دوروئی و رياکاری است.

حقوق سالانه اين کارمند بنا به توصيه آقای ولفويتس از صدو سی و دو هزار دلار به صد و نود و سه هزار دلار افزايش يافت.

آقای ولفويتس روز پنجشنبه از اين اقدام خود پوزش خواست و به خبرنگاران گفت مرتکب اشتباه شده است. وی سعی کرد با گروهی از نمايندگان کارمندان صحبت کند اما هنگامی که بعضی از آنان وی را هو کردند و شعار استعفا دادن او را پيش کشيدند از جلسه بيرون رفت.

انجمن کارکنان بانک که خواستار استعفای آقای ولفويتس شده است ميگويد وی شان و مقام و کارآئی بانک را به خطر انداخته و اعتماد به رهبری خود را از بين برده است.

هيات مديره بانک در اعلاميه ای که امروز منتشر کرد ميگويد پرونده شغلی شها رضا دوست دختر آقای ولفويتس را مورد بررسی قرار داده است. به خانم رضا در سال۲۰۰۵ و هنگامی که آقای ولفوتيس به رياست بانک جهانی رسيد در وزارت امورخارجه آمريکا شغل داده شد.

مقررات بانک جهانی رابطه رمانتيک را ميان کارمند و رئيس منع ميکند.

آقای ولفويتس برای نقشی که به عنوان يک حامی حمله تحت رهبری آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ داشت ، چهره ای جنجالی شناخته ميشود.

پرزيدنت بوش آقای ولفويتس را نامزد احراز مقام رياست بانک جهانی کرد و سخنگوی کاخ سفيد ميگويد رئيس جمهوری به وی اطمينان و اعتماد دارد.

کارکنان باسابقه و هيات مديره بانک جهانی ميگويند آقای ولفويتس راجع به برنامه گسترده خود در مورد مبارزه با فساد، که بعضی اوقات با تعليق کمک به هند، چاد، کنيا و کشورهای ديگر همراه بود، با آنان مشورت نکرده است.

آقای ولفويتس روز پنجشنه ضرورت تجديد سازمان در حوزه مديريت خود را مطرح ساخت، که موردی برای انتقاد از نزديک ترين دستيارانش برای نداشتن تجربه در عمران بين المللی و نزديکی مناسبات با حزب جمهوريخواه بوده است.

XS
SM
MD
LG