لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۳

همزمان با جلسه ويژه پارلمان عراق برای تقبيح انفجارانتحاری، يک گروه القاعده مدعی انجام آن شد


پارلمان عراق در جلسه ای ويژه که پس از بمب گذاری ديروز در ساختمان آن واقع در محدوده موسوم به دژ سبز بغداد رخ داد، ضمن تقبِح و محکوم کردن اين حمله، عزم خود را برای مقابله ابراز کرده است.

بسياری از قانونگزاران که برای دعا و همدردی با آسيب ديدگان به ساختمان بمب زده پارلمان بازگشتند، در اجتماع ويژه امروز خود خواستار وحدت و يکپارچگی شدند.

انفجار در رستوران پارلمان که بنظر ميرسد ناشی از يک بمب گذاری انتحاری بود، به کشته شدن محمد عواد نماينده سُنّی حزب موسوم ديالوگ ملی، و مجروح شدن عده ای ديگر منجر شد.

يک گروه شورشی مرتبط با القاعده موسوم به دولت اسلامی عراق با انتشار اعلاميه ای در اينترنت مدعی اين بمب گذاری شده است.

ارتش آمريکا در آغاز از کشته شدن هشت نفر در بمب گذاری خبر داده بود، اما اکنون ميگويد فقط می تواند مرگ يک نفر را تائيد کند.

تحقيقات در باره بمب گذاری جريان دارد.

جلسه امروز پارلمان مستقيما از شبکه تلويزيونی عراق پخش شد. بنظر ميرسد بسياری از قانونگزاران به دليل تدابير شديد امنيتی نتوانسته بودند بموقع خود را به جلسه برسانند.

حمله ديروز به داخل محدوده موسوم به دژ سبز، و انفجار ناشی از منفجر شدن کاميونی بمب گذاری شده روی يک پل عمده دجله در بغداد که در همان روز انجام گرفت، ضربه ای به برنامه امنيتی آمريکا و عراق برای مهار کردن خشونت تلقی شده است.

شمار تلفات در بغداد در مجموع کاهش يافته است اما مقامات نظامی آمريکا ميگويند بمب گذاريهای تکان دهنده و پر سر و صدا کماکان خودنمائی ميکند.

مقامات آمريکائی و عراقی با تحقيقاتی که انجام ميدهند ميخواهند روشن کنند چگونه يک مهاجم توانسته است به محدوده بشدت تحت مراقبت موسوم به دژ سبز بغداد نفوذ کند، و بمبی را که به رستوران پارلمان برده بود منفجر سازد.

آمريکا و بريتانيا اين انفجار را کار تروريست هائی دانسته اند که با دموکراسی در عراق مخالف اند.

در واشنگتن دموکرات ها بمب گذاری ديروز در پارلمان عراق را معرف وخيم شدن اوضاع در جنگ عراق توصيف کرده اند.

در همين حال ارتش آمريکا از دستگيری چهارده تروريست مرتبط با القاعده در جريان عملياتی که امروز در نقاط مختلف عراق انجام گرفت خبر داده است.

XS
SM
MD
LG