لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

آمريکا بيش از يک ميليارد دلار برای اجرای برنامه های حقوق بشر و دمکراسی اختصاص داده است


آمريکا بيش از يک ميليارد دلار برای اجرای برنامه های حقوق بشر و دمکراسی اختصاص داده است
آمريکا بيش از يک ميليارد دلار برای اجرای برنامه های حقوق بشر و دمکراسی اختصاص داده است

پولا دوبریانسکی، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور دمکراسی و جهانی می گوید علی رغم تعهدات بین المللی ما شاهد سرکوب سازمان های غیر دولتی (NGOs) و دیگر بخش های جامعه مدنی به وسیله برخی از دولت ها هستیم:
**** تعدادی از دولت ها در کوشش برای محدود ساختن آزادی بیان، تشکیل انجمن و برپائی اجتماعات، قوانینی تصویب کرده اند یا آنها را به گونه ای گزینشی علیه سازمان های غیر دولتی و گروه های جامعه مدنی به کار می برند. آمریکا خود را به پشتیبانی از این زنان و مردان متعهد می داند و برای تامین حقوق اساسی مردم، با دولت ها و جامعه مدنی از طریق برنامه ها و طرح های دیپلماتیک کار می کند.

روسیه سال پیش با تصویب قانونی مقررات سخت و ناراحت کننده ای را که هم اینک برخی آثار منفی بر فعالیت های سازمان های غیر دولتی داشته است، وضع کرد. مقامات روسیه برداشت هائی منفی نسبت به سازمان های غیر دولتی، که بر مسائل مربوط به حقوق بشر نظارت دارند، نشان داده اند و گاهی به آزار اعضای آنها پرداخته اند.

در چین تعداد سازمان های غیر دولتی مستقل که اجازه فعالیت دارند براستی اندک است. تنها سازمان هائی که دولت تایید می کند، قانونا به ثبت می رسند. در حالی که برخی از سازمان های غیر دولتی بین المللی در چین کار می کنند، سیاست ثبت نام منسجمی برای آنها وجود ندارد، و این سازمان ها در کسب وضعیت قانونی مشکل داشته اند. گروه های طرفدار حقوق سیاسی و اتحادیه های مستقل کارگری از کسب وضعیت قانونی محروم هستند و اغلب با آزار پلیس و نیروهای امنیتی روبرو می شوند.

آمریکا بیش از یک میلیارد دلار برای اجرای برنامه های حقوق بشر و دمکراسی، از جمله حمایت از سازمان های غیر دولتی، اختصاص داده است. همچنین ۱۰ اصل برای چگونگی برخورد دولت ها با سازمان های غیر دولتی مشخص ساخته است. از جمله این که، سازمان های غیر دولتی باید اجازه یابند در محیطی رها از آزار، ارعاب و تبعیض فعالیت کنند. باید قادر باشند از نهادهای داخلی و خارجی حمایت مالی دریافت کنند، و قوانین منظم ساختن فعالیت های سازمان های غیر دولتی باید بدون درنظر گرفتن ملاحظات سیاسی و منصفانه اجرا شود.

به همین سان، وزارت امور خارجه آمریکا یک صندوق جهانی مدافعان حقوق بشر تاسیس خواهد کرد که مبالغ کوچکی کمک های اضطراری برای فعالان حقوق بشر و دمکراسی، که در نتیجه سرکوب مستقیم دولت با نیازهای مالی فوری روبرو هستند، فراهم می آورد.

بری لوونکرون، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کارگری، ۲۰۰۶ را سال عقب گرد برای پیشبرد دمکراسی و فعالان حقوق بشر توصیف کرده است. او گفت: دفاع از حقوق بشر و حمایت از رشد دمکراسی های کارآمد در سراسر جهان، کوششی دراز مدت است.

به گفته وی، در حالی که این کوشش شکست هائی را تجربه خواهد کرد و پیشرفت ممکن است گاهی کند باشد، آمریکا و شریکان آن پابرجا خواهند ماند و به تلاش ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG