لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

مشرف ميگويد قبايل وزيرستان جنوبی سيصد ستيزه گر خارجی را کشته اند


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان ميگويد قبايل محلی قريب سيصد ستيزه گر خارجی را در چند هفته نبرد در نزديکی مرز با افغانستان کشته اند. ژنرال مشرف که امروز در يک کنفرانش نظامی در اسلام آباد صحبت ميکرد گفت مردم در وزيرستان جنوبی بيشتر عليه جنگجويان ازبک و چچنی بلند شده اند. وی گفت قبايل خواستار حمايت ارتش بودند و از چنين حمايتی برخوردار شدند.

حملات قبايل از ماه گذشته و در چارچوب معامله ای با دولت پاکستان برای بيرون راندن ستيزه گران مرتبط با القاعده آغاز شد . مقامات آمريکائی و افغان ستيزه گران را به ترتيب دادن حملات عليه نيروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان متهم کرده بودند.

مقامات نظامی پاکستان ميگويند قبايل نيز چهل کشته داده اند.

قبايل طرفدار طالبان در وزيرستان جنوبی قبلا به ستيزه گران خارجی که از حمله منجر به خلع طالبان توسط نيروهای تحت رهبری آمريکا در سال ۲۰۰۱ گريخته بودند، پناه ميدادند. اما بتدريج و در واکنش به قتل ها و جرائم ديگری که از ستيزه گران مشاهده کردند عليه آنان وارد عمل شدند.

دراین میان، مقامات پاکستان می گویند یک هفته نبرد بین سنی ها و شیعیان در روستاهای شمال غربی کشور، دست کم ۴۰ کشته و ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

به گفته مقامات، در جدیدترین نبرد، مردان مسلح سنی روز چهارشنبه به یک روستای شیعه حمله کردند و ۵ تن را کشتند. گزارش می رسد نیروهای امنیتی به مناطقی که در آنها نبرد هنوز ادامه دارد اعزام شده اند. از دهه ۱۹۸۰، در خشونت فرقه ای بین سنی ها و شیعیان در پاکستان، هزاران تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG