لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

انفجار انتحاری در پارلمان عراق سه قانونگزار را کشت


سخنگوی ارتش آمريکا در عراق ميگويد حمله بمبی امروز در داخل پارلمان عراق هشت کشته و بيش از بيست مجروح بجای گذاشته است. مقامات عراقی ميگويند سه نفر از کشته شدگان قانونگزار بودند. به گفته همين مقامات بمب گذار انتحاری، بمب را در رستوران پارلمان منفجر کرد، که بدترين مورد نقض تدابير امنيتی در محدوده بشدت تحت مراقبت موسوم به دژ سبز است. يکی از سه قانونگزاری که کشته شدند، محمد عواد، سُنّی، و عضو جبهه ديالوگ ملی معرفی شده است. . هويت دو قانونگزار کشته شده ديگر هنوز معلوم نشده است

بنا به گزارشها، انفجارهنگامی رخ داد که بسياری از قانونگزاران ناهار ميخوردند.

محمد ال مشهدی رئيس پارلمان به تلويزيون عراق گفت قانونگزاران برای به گفته او شکست دادن تروريسم، روز جمعه جلسه ای ويژه تشکيل ميدهند.

پيشتر مقامات عراقی گفته بودند يک بمب گذار انتحاری امروز با منفجر کردن يک کاميون بمب گذاری شده روی يکی از پل های رودخانه دجله در بغداد دست کم هشت نفر را کشته و بخشی از پل را ويران کرده است. پليس ميگويد دست کم بيست و دو نفر نيز در اين انفجار که در ترافيک شلوغ صبح روی پل ال صرافيه رخ داد مجروح شده اند. پليس همچنين ميگويد انفجار موجب پرتاب چند اتوموبيل به داخل رودخانه شد. رودخانه دجله از ميان بغداد ميگذرد و چندين پل دوقسمت آن را بهم وصل ميکند.

در همين حال ارتش آمريکا از کشتن دو تروريست و دستگيری هفده مظنون توسط نيروهای ائتلاف در عملياتی جداگانه در شهرک های حديثه و کرماه خبر داده است.

ارتش آمريکا ديروز عوامل ايران را به ادامه آموزش تکنيک های پيچيده بمب سازی به شورشيان، به رغم درخواست های آمريکا در مورد متوقف ساختن اين تعليمات متهم کرد. ژنرال ويليام کالدول سخنگوی نظامی آمريکا ميگويد بمب های برخوردار از قدرت انفجاری شديد در ايران ساخته و قاچاقی به عراق فرستاده ميشود. به گفته همين سخنگو شورشيان ماه گذشته در ايران آموزش ديده اند که چگونه اين بمب های قادر به نفوذ در لايه های حفاظتی زرهی را مونتاژ، و بکار گيرند.

در همين حال جنبش سياسی مقتدی صدر واعظ افراطی شيعه تهديد کرده است که برای پيشبرد خواست خود در مورد جدول فراخوانی سربازان آمريکائی از عراق ، از دولت عراق خارج ميشود. جنبش سياسی صدر ميگويد دولت عراق با امتناع از حمايت از خواست خروج آمريکا از عراق به اراده مردم عراق بی اعتنائی ميکند.

XS
SM
MD
LG