لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

انفجار بمب در مقابل نخست وزيری الجزاير و يک پاسگاه پليس ۲۳ کشته بجا گذاشت


در مقابل مقرّ نخست وزيری الجزاير و يک پاسگاه پليس در الجزيره، پايتخت آن کشور، بمب منفجر شده است. مقامات ميگويند انفجارها دست کم ۲۳ کشته و ۱۶۰ مجروح بجا گذاشته است.

شاهدان ميگويند انفجار مقابل دفتر کار عبدالعزيز بلخادم نخست وزير الجزاير را يک بمب گذار انتحاری با اتوموبيل انجام داد. انفجار ديگر در مقابل پاسگاه پليس در حومه شرقی شهر انجام گرفت.

نخست وزير آسيبی نديده است و انفجارها را به عنوان عملی جنايتکارانه و حاکی از بزدلی تقبيح و محکوم کرده است.

شبکه خبری الجزیره گزارش داد؛ شخصی که با تلفن خود را نماینده گروه ستیزه جوی "سازمان القاعده در مغرب اسلامی" معرفی میکرد مسؤلیت بمبگذاری را بر عهده گرفته است.

اخیراً چند بمب گذاری دیگر صورت گرفت که مسؤلیت همه آنها را سازمان القاعده در مغرب برعهده گرفته است. این سازمان سابقاً خود را " گروه صَلَفیِه برای وعظ و مبارزه" معرفی کرده بود. ماه گذشته این گروه بمبی را در اتوبوس حامل کارکنان روسی جاسازی کرد ، که انفجار آن موجب کشته شدن یک روسی و زخمی شدن سه شهروند الجزایری شد. در ماه دسامبر نیز، بر اثر انفجار بمب در یک اتوبوس حامل چند کارمند آمریکایی دو تن کشته شدند.

سازمان القاعده در مغرب همچنین مسؤلیت سلسله حملات دیگری را به پاسگاههای پلیس بر عهده گرفته است. این تنها گروه ستیزه جویی است که هنوز پس از جنگ داخلی الجزایر به مبارزه خود ادامه میدهد. سایر گروههای اسلامگرا آشتی ملی را پذیرفته اند. شورش اسلامگرایان در الجزایر در سال ۱۹۹۲ ، هنگامی که ارتش آن کشور انتخابات پارلمان را باطل اعلام کرد آغاز شد.

XS
SM
MD
LG