لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

کره شمالی يک قدم ديگر به بستن تاسيسات اتمی خود نزديک شد


رئيس يک هيات آمريکائی که از کره شمالی ديدن ميکند ميگويد پيونگ يانگ گفته است به فاصله يک روز پس از دريافت پولهای مسدود شده اش در يک بانک ماکائو حاضر است اقدامات اوليه را برای متوقف کردن برنامه اتمی خود آغاز کند.

بيل ريچاردسون فرماندار ايالت نيومکزيکو امروز گفت مقامات دولت کره شمالی به وی گفته اند پس از دريافت پولها، از آژانس بين المللی انرژی اتمی دعوت خواهند کرد شرايط بستن رآکتور يانگ بيون را تدوين کند. آقای ريچارد سون گفت انتظار ميرود بانک گرداننده حسابهای کره شمالی در ماکائو ظرف امروز و فردا به پيونگ يانگ خبر بدهد که می تواند به پولهايش دسترسی داشته باشد.

قبلا کريستوفر هيل نماينده ارشد اتمی آمريکا گفته بود زمان آن فرارسيده است که کره شمالی کار بستن مجموعه اصلی اتمی خود را براساس شرايط توافقی که در ماه فوريه حاصل شد آغاز کند. اجرای اين توافق مستلزم آن است که کره شمالی تا روز شنبه رآکتور مجتمع يانگ بيون را ببندد.

آقای هيل امروز در سئول و در پی يک اعلاميه وزارت امورخارجه آمريکا اظهار نظر ميکرد که از اقدام مقامات ماکائو در رفع ممنوعيت از حسابهای مسدود شده بانکی کره شمالی حکايت داشت.

کره شمالی بستن تاسيسات اتمی يانگ بيون را به دريافت بيست و پنج ميليون دلار پولهای مسدود شده اش در يک بانک ماکائو موکول کرده است .

مقامات ماکائو حسابهای کره شمالی در يک بانک آن جزيره را در سال ۲۰۰۵ و پس از آن مسدود کردند که آمريکا بانک گرداننده حسابها را به نقل و انتقالهای پولی غير مجاز، موسوم به پول شوئی، برای کره شمالی متهم کرد.

توافقی که در ماه فوريه از مذاکرات شش جانبه برای بستن رآکتور اتمی کره شمالی در ازای دادن سوخت و مشوّق های ديپلماتيک به آن کشور حاصل شد، بر سر حسابهای مسدود شده کره شمالی در ماکائو معلّق مانده است.

XS
SM
MD
LG