لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

ارتش آمريکا ميگويدماموران ايرانی به شورشيان سُنی و شيعه درعراق اسلحه و تعليمات ميدهد


ارتش آمريکا شواهدی ارائه داده است که ميگويد نشان ميدهد عوامل اطلاعاتی ايران به شورشيان سُنّی و شيعه در عراق اسلحه و تعليمات ميدهد.

ژنرال ويليام کالدول ، سخنگوی ارتش، در کنفرانس خبری امروز خود در بغداد تسليحاتی را نشان داد که ميگويد از ايران آمده است.

اين سخنگو گفت بازجوئی از شورشيان نشان ميدهد که ماموران ايرانی به جنگجويان در عراق برای وصل کردن بمب های پيچيده و حساس جاده ای، و نحوه بکار بردن آنها، که می تواند در لايه های حفاظتی زرهی نفوذ کند، آموزش ميدهند.

در همين حال ايران تلويحا گفته است اگر آمريکا پنج ايرانی توقيف شده در عراق را آزاد نکند، ممکن است در کنفرانس امنيتی آتی عراق شرکت نکند.

عباس عراقچی معاون وزارت امورخارجه ايران،امروز به روزنامه تندروی کيهان گفت ايران به دولت عراق در مورد دشواری شرکت در کنفرانسی با حضور مقامات آمريکائی، اگر اين پنج ايرانی آزاد نشده باشند، هشدار داده است.

مقامات آمريکائی اين پنج ايرانی را در ماه ژانويه در اربيل، واقع در منطقه شمالی کردنشين عراق توقيف کردند. آمريکا ميگويد اين پنج نفر با واحد قدس در سپاه پاسداران انقلاب ارتباط دارند که برای ستيزه جويان در عراق اسلحه و تعليمات فراهم ميکند. ايران ميگويد اين پنج نفر ديپلمات هستند و خدمات کنسولی ارائه ميدادند.

عراق قرار است ماه آينده کنفرانسی در سطح وزيران از همسايگان و قدرت های جهان در مصر برگزار کند. اين کنفرانس دنباله کنفرانسی است که ماه گذشته در سطحی پائين تر در بغداد تشکيل شد. تهران در مورد محل برگزاری کنفرانس دوم ابراز نارضايتی کرده است . رابرت گيتز وزير دفاع آمريکا هفته گذشته گفت آمريکا تا تکميل تحقيقاتش تمايلی به آزاد کردن پنج ايرانی نداد. ارتش آمريکا نيز هفته گذشته گفت درخواستی غير رسمی برای ملاقات يک نماينده ايران با اين پنج ايرانی دريافت کرده است . مقامات آمريکائی ميگويند کميته بين المللی صليب سرخ قبلا از اين پنج ايرانی ديدن کرده است.

XS
SM
MD
LG