لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

هشدار مسعود بارزانی به ترکيه


رهبر کرد عراق بار ديگر نسبت به مداخله در امور منطقه کردنشين شمال عراق به ترکيه هشدار داد و گفت در چنين صورتی، کردهای عراق نيز به نوبه خود با مداخله در مناطق کردنشين ترکيه تلافی جوئی خواهند کرد.

مسعود بارزانی رهبر کرد عراق اين نظر را امروز سه شنبه در شهر اربيل مرکز منطقه کردنشين شمال عراق که به ميزان زيادی از خودمختاری برخوردار است، ابراز داشت. آقای بارزانی گفت کردهای عراق تنها هنگامی دست به مداخله خواهند زد که ترکيه در منطقه کردنشين شمال عراق مداخله کند. آقای بارزانی همچنين اظهار داشت سخنان هشدار آميز اوليه روز شنبه وی تحريف شده است و افزود آن سخنان در اصل روز ۲۶ فوريه ضبط شده بود و در پاسخ به تهديدهای ترکيه بوده است.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ديروز دوشنبه به هشدار اوليه آقای بارزانی پاسخ داد و گفت کردهای عراق در صورت مداخله در منطقه عمدتا کردنشين جنوب خاوری ترکيه، بهای سنگينی برای اين کار خود خواهند پرداخت.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا نيز اظهارات آقای بارزانی را مورد انتقاد قرار داد و گفت ابراز چنين نظراتی مفيد واقع نمی شود و هدف برقراری همکاری گسترده تری ميان عراق و ترکيه را تحقق نخواهد بخشيد.

ترکيه در حال نبرد با شورش کردهای خود در منطقه جنوب خاوری ترکيه است. از سال ۱۹۸۴ تاکنون بيش از ۳۷ هزار نفر جان خود را در اين نبرد از دست داده اند. ترکيه بيم آن را دارد که شورشيان کرد با استفاده از شمال عراق، جنوب خاوری ترکيه را مورد حمله قرار دهند. آنکارا همچنين نگران آن است که هرگونه حرکتی در جهت کسب استقلال از سوی کردهای عراق، احساسات استقلال طلبی مشابهی را نزد کردهای ترکيه به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG