لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

غلامرضا آقازاده: ايران قصد دارد ۵۰ هزار دستگاه سانتريفيوژ در نطنز نصب کند


ايران يک روز پس از پخش اين خبر که اکنون اورانيوم را در"مقياسی صنعتی" غنی می کند، اعلام داشت که قصد دارد برنامه اتمی خود را به گونه ای عمده گسترش دهد.

غلامرضا آقا زاده رئيس سازمان انرژی اتمی ايران امروز، سه شنبه، اظهار داشت ايران در نهايت قصد دارد ۵۰ هزار دستگاه سانتريفيوژ را در تأسيسات اتمی خود در نطنز نصب کند.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايرانی ديروز دوشنبه گفته بود ايران تزريق گاز اورانيوم به سه هزار دستگاه سانتريفيوژ را در نطنز به منظور غنی سازی اورانيوم آغاز کرده است.

اعلام اين خبر، انتقادهای آمريکا، سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا را به همراه آورد. اما روسيه نسبت به اين خبر ابراز ترديد کرد و سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه اظهار داشت مسکو اطلاعاتی در اختيار ندارد تا اظهارات ايران را مورد تاييد قرار دهد.

در همين حال، امروز، سه شنبه، دو تن از بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد طبق برنامه خود برای ديدار از نطنز وارد ايران شدند. اين بازرسان خواهند توانست نخستين تحقيق مستقل را نسبت به ادعای ايران فراهم آورند.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند، اما ايران می گويد برنامه اتمی اين کشور برای مقاصد مسالمت آميز و توليد انرژی است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد به علت امتناع ايران از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم، ازماه دسامبر گذشته تاکنون با تصويب دو قطعنامه، ايران را مشمول تحريم های اقتصادی قرار داده است.

ايران همچنين گفته است اگر به خطر برنامه اتمی خود تحت فشار بيشتری قرار گيرد، ممکن است عضويت خود را در معاهده منع گسترش سلاح های اتمی مورد تجديد نظر قرار دهد.

XS
SM
MD
LG