لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

وزارت دفاع بريتانيا از اجازه فروش خاطرات به پرسنل آزاد شده از ايران دفاع کرد


وزارت دفاع بريتانيا از تصميم خود در مورد اعطای اجازه فروش خاطرات خود به ناويان و تفنگداران دريائی بريتانيا که ايران هفته گذشته آن ها را آزاد ساخت، دفاع کرد. اين تصميم برخلاف سياست های هميشگی وزارت دفاع بريتانيا اتخاذ گرديده است.

وزارت دفاع بريتانيا روز يکشنبه اعلام کرد نظرات گسترده عمومی و منافع جامعه، شرايطی استثنائی به وجود آورده است. اعضای حزب محافظه کار اپوزيسيون بريتانيا بلافاصله به چالش با اين تصميم برخاستند. بسياری از خانواده های نيروهای بريتانيا که در عراق و افغانستان کشته شده اند نيز اين تصميم را ناگوار و ناشايست توصيف کردند.

دو تن از ۱۵ افسری که ۱۳ روز را در ايران در بازداشت بودند، اظهار داشتند که قصد منفعت و سودجوئی از بابت فروش خاطرات دوران اسارت خود در ايران را ندارند، اما سايرين ظاهرا قراردادهای سودآوری با رسانه های بريتانيا منعقد کرده اند.

چند نفر از اسيران سابق می گويند در دوران بازداشت در ايران با آن ها بد رفتاری شده است. اما يک نوار ويديوئی که امروز دوشنبه از سوی ايران منتشر شد، ناويان و تفنگداران دريائی بريتانيا را در وضعيتی نشان می دهد که در دوران اسارت در ايران در حال استراحت و آرامش بوده اند و زندگی اجتماعی داشته اند.

XS
SM
MD
LG