لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

طالبان از دولت افغانستان خواستار آزادی دو فرمانده گروه شده است


در افغانستان، طالبان تهديد کرده است اگر دولت افغانستان دو تن از فرماندهان طالبان را آزاد نسازد، چهار مامور بهداری افغان و راننده آن ها را به قتل خواهد رسانيد. چهار مامور بهداری افغان مشتمل بر يک پزشک و سه پرستار و راننده آن ها روز۲۷ ماه مارس در ولايت قندهار در جنوب افغانستان ربوده شدند.

اين تهديد يک روز پس از گردن زدن يک مترجم افغان از سوی طالبان که ماه گذشته همراه با يک خبرنگار ايتاليایی ربوده شده بود، صورت می گيرد. طالبان اعلام کرد از آن جا که مقامات افغان زندانيان طالبان را آزاد نساختند، اجمل نقشبندی مترجم افغان به قتل رسيد.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان، مقامات آمريکا و دولت ايتاليا گردن زدن مترجم افغان را محکوم ساختند. سخنگوی سازمان ملل متحد در افغانستان از مقامات اين کشور خواست که مسئولان اين قتل را به دست عدالت بسپارند.

اکنون نگرانی نسبت به سرنوشت دو کارگر فرانسوی وابسته به يک گروه امداد فرانسوی و سه تن از کارمندان افغان اين گروه که هفته پيش از سوی طالبان در افغانستان ربوده شدند، افزايش يافته است.

مترجم افغان در ولايت هلمند در جنوب افغانستان برای دانيل ماسترو جياکومو خبرنگار ايتاليائی کار می کرد که به اتفاق راننده اين خبرنگار ربوده شد. ستيزه جويان طالبان متعاقبا راننده افغان خبرنگار ايتاليائی را گردن زدند، اما خود خبرنگار را در مقابل آزادی چند تن از زندانيان طالبان به وسيله مقامات افغانستان آزاد ساختند. اين اقدام به عنوان اقدامی که ستيزه جويان را تشويق خواهد کرد که ديگران را نيز بربايند، به گونه گسترده ای مورد انتقاد محافل بين المللی قرار گرفت. آقای کرزی اعلام کرد که مبادله خبرنگار ايتاليائی با زندانيان طالبان يک اقدام فوق العاده بود و بعيد دانست که تکرار شود.

XS
SM
MD
LG