لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

هزاران عراقی با شرکت در تظاهرات خواستار خروج نيروهای آمريکائی از عراق شدند


به مناسبت چهارمين سال سقوط بغداد، هزاران تن از مردم عراق امروز دوشنبه درخيابان های دو شهر مذهبی و شيعه نشين عراق دست به راه پيمائی و تظاهرات زدند و خروج نيروهای آمريکا را از عراق خواستار شدند.

مردان، زنان و کودکان در حالی که پرچم های عراق را در دست داشتند، در خيابان های شهرهای نجف و کوفه راه پيمائی کردند و شعارهای ضد آمريکائی سر دادند.

مقتدی صدر روحانی افراطی اهل تشيع عراق ديروز يکشنبه از عراقی ها خواست نسبت به حضور آمريکا در عراق اعتراض کنند. وی همچنين از نيروهای امنيتی عراق خواست همکاری با ارتش آمريکا را متوقف سازند.

عقيده بر اين است که مقتدی صدر که در سال ۲۰۰۴ رهبری دو قيام را عليه نيروهای آمريکا برعهده گرفت، به حال تبعيد در ايران زندگی می کند. اما هواداران وی برای اجتناب از سرکوبی های امنيتی در بغداد، خروج او را از عراق تکذيب می کنند.

تهديدهای مربوط به حمله با اتومبيل های حامل مواد منفجره، مقامات عراقی را بر آن داشت که از ساعت پنج بامداد امروز دوشنبه به وقت محلی، رفت وآمد وسائل نقليه را در بغداد به مدت ۲۴ ساعت ممنوع اعلام دارند.

چهار سال قبل در چنين روزی نيروهای آمريکا وارد پايتخت عراق شدند و دولت صدام حسين را سرنگون ساختند.

درهمين حال، هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق طی مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت روز نهم آوريل به خاطر پايان رژيم ديکتاتوری صدام حسين، برای عراق، منطقه خاورميانه و جهان يک روز تاريخی به شمار می رود.

آقای زيباری گفت عراق ظرف چهار سال گذشته با دستيابی به يک فرهنگ دمکراتيک و برقراری آزادی های معينی، به پيشرفت های عمده ای به ويژه در صحنه سياسی نايل آمده است. وزير امور خارجه عراق افزود بسياری از مشکلات همچنان وجود دارند، اما به دنبال عمليات امنيتی جديد آمريکا و عراق، بهبودهائی حاصل شده است.

گوردون جاندرو ، سخنگوی کاخ سفيد برگزاری تظاهرات ضد آمريکائی در عراق را کم اهميت تلقی کرد و اظهار داشت عراقی ها اکنون آزاد هستند که اجتماع کنند و نظرات خود را به آزادی ابراز دارند. اين کاری است که آن ها نمی توانستند تحت حکومت صدام حسين انجام دهند.

XS
SM
MD
LG