لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

ديدار رئيس جمهوری و نخست وزير اوکراين


ويکتور يوشچنکو رئيس جمهوری اوکراين و ويکتور يانوکويچ نخست وزير اين کشور در کوششی برای کاهش بحران سياسی فزاينده اوکراين ، روز جمعه با يکديگر ديدار و گفتگو کردند. هيچ يک از اين دو مقام در پايان ديدار خود اظهاراتی برای مردم به عمل نياوردند.

آقای يوشچنکو روز دوشنبه پارلمان اوکراين را منحل ساخت و خواستار برگزاری انتخابات جديدی شد. وی گفته است علی رغم مخالفت قانونگذاران و تظاهرات گسترده خيابانی، از موضع خود عقب نشينی نخواهد کرد.

آقای يانوکويچ مخالفت خود را با انحلال پارلمان بار ديگر مورد تاکيد قرار داد. وی از قانونگذاران خواسته است تا زمانی که دادگاه قانون اساسی اوکراين حکم خود را نسبت به قانونی بودن دستور رئيس جمهوری صادر نکرده است، اين دستور را ناديده بگيرند.

آقای يوشچنکو پس از آن دستورانحلال پارلمان را صادر کرد که نخست وزير را متهم ساخت به گونه ای غيرقانونی قانونگذاران هوادار رياست جمهوری را ترغيب به الحاق به ائتلاف حاکم کرده است. تنش ميان رئيس جمهوری اوکراين و نخست وزير اين کشور که فردی هوادار روسيه است، به سال ۲۰۰۴ بازمی گردد که در يک انتخابات بحث انگيز رياست جمهوری به شدت با يکديگر به رقابت پرداختند.

XS
SM
MD
LG