لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

قصد آمريکا به استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی


قصد آمريکا به استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی
قصد آمريکا به استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی

آمريکا قصد دارد یک سیستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی به وجود آورد. سیستم جدید، ۱۰ رهگیر موشکی در لهستان و تجهیزات رادار در جمهوری چک مستقر خواهد ساخت.

اریک ادلمن، معاون وزارت دفاع آمريکا، می گوید به دلیل خطر فزاینده گسترش تکنولوژی موشک های بالیستیک، سیستم جدید لازم است:
**** حدود بیست کشور سرگرم فعالیت های اتمی هستند، و ما، البته، به ویژه نگران تهدیدهای کره شمالی هستیم. تابستان گذشته، زمانی که کره شمالی شش یا هفت موشک را آزمایش کرد، ما قابلیت چنین تهدیدی را دیدیم. ما، همچنین نگران توانائی موشکی که ایران سعی دارد به دست آورد هستیم.

اریک ادلمن می گوید ایران ممکن است تا سال ۲۰۱۵ موشک های بالیستیک دوربرد تولید کند:
**** و به گمان من، احتیاط حکم می کند که پیش از عملی شدن چنین تهدیدی، توانائی دفاعی لازم را فراهم آوریم. فکر می کنم، پس از آن، کوشش برای دست یابی به این توانائی بسیار دشوارتر خواهد بود، و دوستان اروپائی ما و متحدان ما و، به طور بالقوه، نیروهای ما هدف حمله و باجگیری قرار خواهند گرفت.

ادلمن می گوید سیستمی که آمريکا پیشنهاد کرده است، ماهیتی کاملا تدافعی دارد. رهگیرها حامل کلاهک یا مواد منفجره نخواهند بود. آنها ابزار کوچکی را به داخل کلاهک دشمن می رانند، با چنان شتابی که کلاهک با انرژی بسیار شدید ناشی از برخورد نابود می شود.

اریک ادلمن، معاون وزارت دفاع آمريکا می گوید سیستم پیشنهادی دفاع موشکی پیام نیرومندی می فرستد:
****در حالی که کشورهائی مانند ایران، به توانائی موشکی دست پيدا می کنند، ما می توانیم متحدان خود را مطمئن سازیم که قادر هستیم از آنها دفاع کنیم. و امیدواریم بتوانیم ایران و کشورهای دیگر را از دنبال کردن این مسیر منصرف سازیم.

معاون وزارت دفاع آمريکا می گوید اگر ایران و دیگر کشورها به اجرای برنامه تولید موشک های بالیستیک ادامه دهند، آمريکا باید در وضعیتی باشد که آنان را از استفاده از چنین سلاح هائی باز دارد، و اگر این کوشش به جائی نرسد، قادر باشد آنها را شکست دهد.

XS
SM
MD
LG