لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

نيروهای آمريکائی وعراقی برای گرفتن ديوانيه ازشبه نظاميان مقتدا صدر واردعمل شدند


مقامات امنيتی عراق ميگويند يک بمب گذار انتحاری امروز با کوبيدن کاميون حامل مواد منفجره و گاز کلرين به يک پست بازرسی پليس در شهر غربی رمادی دست کم بيست و هفت نفر را کشت، و سی نفر ديگر را مجروح کرده است. رمادی مرکز استان ناآرام الانبار است، و پايگاه شورشيان سُنّی محسوب ميشد. اما اخيرا بسياری از قبايل ساکن اين استان تغيير جهت داده اند و در تلاش برای بيرون راندن جنگجويان القاعده از منطقه خود به نيروهای پليس و ارتش عراق ملحق شده اند.

يک گزارش ديگر از رفتن سربازان آمريکائی و عراقی به شهر جنوبی ديوانيه برای متوقف ساختن نفوذ روبه افزايش شبه نظاميان شيعه وفادار به مقتدا صدر واعظ افراطی ضد آمريکائی، و پس گرفتن کنترل اين شهر حکايت دارد. سکنه شهر از نبرد ميان ستيزه گران و نيروهای ائتلاف خبر داده اند و ميگويند سربازان پس از برقراری مقررات منع عبور و مرور، شروع به بازرسی از خانه ها کرده اند، و افراد مورد ظنّ را توقيف ميکنند.

امروز دولت نوری المالکی نخست وزير عراق در چارچوب برنامه آشتی ملی موافقت کرد افسران ارشد در دوران صدام حسين از حقوق بازنشستگی برخوردار شوند و افسران جزء نيز بتوانند به سرخدمت بازگردند.

پال برمر فرماندار آمريکائی عراق در سال ۲۰۰۳ ارتش عراق را منحل کرد. اين اقدام با انتقادهائی گسترده روبروشد و گفته ميشود بسياری از افراد مخلوع به شورشيان پيوسته اند.

در همين حال، يک تحقيق انجام شده از سوی وزارت دفاع آمريکا نشان می دهد که هيچ همکاری مستقيمی ميان شبکه تروريستی القاعده و دولت عراق به رهبری صدام حسين وجود نداشته است. در يک گزارش وزارت دفاع آمريکا که ازطبقه بندی محرمانه خارج شده است، آمده است که مقامات نظامی آمريکا براساس مصاحبه های صدام حسين و دو تن از دستياران پيشين وی و اسنادی که به دنبال سرنگونی صدام حسين در سال ۲۰۰۳ به دست نيروهای آمريکا افتاد، اين نتيجه گيری را کرده اند.

اين گزارش که به وسيله تامس گيمبل جانشين بازرس کل وزارت دفاع آمريکا تهيه گرديده است، اظهارات اوليه جامعه اطلاعاتی آمريکا را در دوران پيش از تهاجم تحت رهبری آمريکا به عراق در زمينه آن که عراق و القاعده فاقد ارتباطات عملياتی بوده اند، مورد تاييد قرار داده است.

با اين حال ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا در مصاحبه راديوئی روز پنجشنبه خود نقطه نظرهای دولت بوش را در زمينه اين که القاعده در دوران پيش از آغاز جنگ در عراق در اين کشور حضور داشته است، بار ديگر مورد تاکيد قرار داد.

XS
SM
MD
LG