لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

پلوسی و پادشاه عربستان سعودی در باره اوضاع عراق وصلح خاورميانه تبادل نظرکردند" hspace=2 src="/persian/images/ap_us_pelosi_saudi_al_Jubeir_5apr06_eng_195.jpg" width=178 align=right vspace=2 border=0>نانسی پلوسی رئيس مجلس نمايندگان آمريکا در آخرين مرحله سفرش به خاورميانه با مقامات عربستان سعودی ملاقات و گفتگو کرده است. خانم پلوسی و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی در باره اوضاع عراق و روند صلح اسرائيلی- فلسطينی تبادل نظر کردند.

خانم پلوسی همچنين با اعضای شورای مشورتی عربستان سعودی ملاقات کرد. خانم پلوسی از سوريه به عربستان سعودی رفت .

خانم پلوسی ديروز در دمشق با بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه ملاقات و گفتگوئی داشت که مورد انتقاد کاخ سفيد است.

ديک چينی معاون رياست جمهوری آمريکا به شبکه خبری راديوی ای بی سی گفت اين سفر تلاش های آمريکا برای منزوی ساختن رهبر سوريه را تضعيف ميکند، و به گفته وی پاداشی برای بدرفتاری است.

خانم پلوسی که داشتن تماس و گفتگو با سوريه را مهم ميداند گفته بود ميخواهد بداند سوريه چگونه می تواند به جنگ عليه تروريسم کمک کند.

خانم پلوسی ارشد ترين مقام آمريکائی است که در سالهای اخير به سوريه رفته است.

خانم پلوسی ميگويد حامل پيامی از اسرائيل مبنی بر آمادگی برای مذاکره با سوريه بوده است. اما زيوی بوئيم وزير مشاور در کابينه اسرائيل ميگويد اگر آقای اسد واقعا مايل به صلح با اسرائيل است بايد اقدامی انجام دهد که مويد چنين نيّتی باشد.

پرزيدنت بوش روز سه شننبه ضمن انتقاد از سفر خانم پلوسی به سوريه گفت دمشق با دادن اجازه عبور به جنگجويان خارجی برای رفتن به عراق از تروريسم حمايت ميکند.

اوايل هفته گذشته گروهی کوچک از قانونگزاران عضو حزب جمهوريخواه پرزيدنت بوش نيز با آقای اسد ملاقات کرده بود.

XS
SM
MD
LG