لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

ادامه تظاهرات وکلای دادگستری در پاکستان


در پاکستان، هزاران تن از فعالان و وکلای دادگستری امروز دست به تظاهرات زدند و از پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان خواستند که رئيس پيشين ديوانعالی کشور را به مقام خود بازگرداند. تظاهرکنندگان در برابر ساختمان ديوانعالی پاکستان در اسلام آباد اجتماع کردند.

افتخار محمد چودری که از مقام خود به عنوان رئيس ديوانعالی معلق شده است، به اتهاماتی در ارتباط با سوءاستفاده از قدرت برای سومين بار در دادگاه حاضر شده بود. هيات رسيدگی به پرونده آقای چودری پس از چند ساعت، ادامه رسيدگی را تا ۱۳ ماه آوريل به تعويق انداخت.

پليس و نيروهای شبه نظامی با لوازم و تجهيزات ضد شورش تظاهرات را که اغلب به گونه ای مسالمت آميز برگزار شده بود زير نظر داشتند، اما اقدامی در جهت متوقف ساختن تظاهرات به عمل نياوردند. وکلای دادگستری در شهر لاهور در شرق پاکستان و در بندر کراچی در جنوب پاکستان نيز دست به تظاهرات زدند.

اعضای اپوزيسيون پاکستان می گويند پليس در آستانه تظاهرات، صدها تن از هواداران آن ها، از جمله قاضی حسين احمد رهبر ائتلاف عمده احزاب مذهبی را بازداشت کرده بود.

ژنرال مشرف رئيس ديوانعالی پاکستان را در ماه مارس برکنار کرد. اين اقدام خشم جامعه حقوقی پاکستان و احزاب اپوزيسيون را به همراه آورد. رجا محمد اسد خان يکی ازسياستمداران اپوزيسيون خواستار استعفای رئيس جمهوری شد و اظهار داشت در پاکستان دمکراسی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG