لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

هزاران نفر در کيف پايتخت اکراين در اعتراض به انحلال پارلمان دست به تظاهرات زدند


هزاران تن از هواداران ويکتور يانوکويچ Viktor Yanukovych نخست وزير اوکراين به عنوان اعتراض به صدور دستور انحلال پارلمان از سوی رئيس جمهوری دست به تظاهرات زدند.

ويکتور يوشچنکو Viktor Yushchenko رئيس جمهوری اوکراين که در مبارزه قدرت با ائتلاف حاکم نخست وزير گرفتار آمده است، شامگاه روز دوشنبه پارلمان را منحل کرد و خواستار برگزاری انتخابات جديدی در ۲۷ ماه مه شد.

آقای يانوکويچ از اکثريت ائتلافی پارلمان ۴۵۰ نفری اوکراين خواسته است تا زمانی که دادگاه قانون اساسی حکم خود را نسبت به قانونی بودن فرمان رئيس جمهوری اعلام کند، جلسه فوق العاده خود را امروز ادامه دهد. اين دو رقيب امروز سه شنبه با يکديگر ديدار کردند، اما جزئيات ديدار آن ها منتشر نشده است.

در واشنگتن، شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا طرف های درگير را به همکاری با يکديگر برای تشکيل دولت جديدی ترغيب کرد. آقای مک کورمک در پاسخ به سئوالی در ارتباط با حمايت واشنگتن از رئيس جمهوری هوادار غرب اوکراين اظهار داشت: "ما از دمکراسی در اوکراين حمايت می کنيم و می دانيم که رئيس جمهوری را مردم انتخاب کرده اند."

تنش های ميان رئيس جمهوری اوکراين و نخست وزير اين کشور که فردی هوادار روسيه است، به سال ۲۰۰۴ باز می گردد که در انتخابات بحث انگيز رياست جمهوری به رقابت با يکديگر برخاستند. آقای يانوکويچ برنده انتخابات اعلام شد، اما هواداران آقای يوشچنکو دست به تظاهرات گسترده ای زدند و انتخابات را تقلب آميز دانستند. به دستور دادگاه، انتخابات تجديد گرديد و اين بار آقای يوشچنکو پيروز شد.

ماه گذشته پس از آن که ۱۱ تن از قانونگذاران هوادار آقای يوشچنکو از وی انشعاب کرده و به ائتلاف حاکم آقای يانوکويچ گرايش پيدا کردند، مبارزه بر سر قدرت در اوکراين دچار وخامت بيشتری شد.

XS
SM
MD
LG