لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

افغانستان بعنوان جديدترين عضو اتحاديه همکاری های منطقه ای جنوب آسيا شناخته شد


رهبران هشت کشور جنوب آسيا کنفرانس دو روزه خود را امروز، سه شنبه، در پايتخت هند آغاز کردند و همکاری های بيشتری را در امر مبارزه با تروريسم، تغيير آب و هوا، کمبود غذا و ترويج مبادلات بازرگانی خواستار شدند.

رهبران اتحاديه همکاری های منطقه ای جنوب آسيا در جلسه افتتاحيه کنفرانس اعلام کردند از اين که اتحاديه هنوز هدف های خود را در زمينه گسترش بازرگانی تحقق نبخشيده است، ناراضی و ناخشنود هستند.

مان موهان سينگ نخست وزير هند اظهار داشت اتحاديه بايد استراتژی های اقتصادی و امنيتی خود را به مورد اجرا بگذارد و نه اين که فقط به بحث و گفتگو درباره آن ها بپردازد.

شوکت عزيز نخست وزير پاکستان گفت همکاری های منطقه ای کار دشواری به نظر می رسد چرا که دولت های منطقه قسمت اعظم انرژی خود را مصروف برخورد با منازعات چند جانبه سياسی در جنوب آسيا می کنند.

رهبران هند، پاکستان، نپال، سريلانکا، بنگلادش، بوتان و مالديو در جلسه امروز کنفرانس با امضای اعلاميه ای، افغانستان را رسما به عنوان تازه ترين عضو اتحاديه همکاری های منطقه ای جنوب آسيا شناختند.

اين هشت کشور جنوب آسيا دارای تقريبا يک چهارم جمعيت جهان هستند، اما فقط از دو درصد توليدات اقتصادی جهان بهره مندند.

در اجلاس امسال اين گروه، برای نخستين بار ناظرانی از چين، اتحاديه اروپا، ژاپن، کره جنوبی و آمريکا شرکت کرده اند. قرار است اعضای اين اتحاديه درباره پذيرفتن ايران به عنوان ناظر تصميم بگيرند.

XS
SM
MD
LG