لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

۴۴ نفر در افغانستان بر اثر جاری شدن سيل و سقوط بهمن جان باختند


در افغانستان، بر اثر جاری شدن سيل، رانش زمين و سقوط بهمن که همگی از ريزش باران های سنگين و غير منتظره ناشی شده است، دست کم ۴۴ نفر ظرف چند روز گذشته جان خود را در سراسر افغانستان از دست داده اند. به نظر می رسد که آسيب های بيشتری به ولايت های شمال و شرق افغانستان وارد آمده است.

در ولايت نورستان در شمال خاوری افغانستان دست کم ۱۰ نفر کشته شدند و در ولايت کونار در شرق افغانستان عده ای حدود ۱۲ نفر که سيل خانه های آن ها را برده بود، جان خود را از دست دادند. با توجه به قطع دسترسی به بسياری از مناطق دور افتاده افغانستان بر اثر زيان های وارده، تعيين ارقام قطعی تلفات مشکل است.

سازمان ملل متحد می گويد آژانس های امدادی کوشش می کنند به حدود ۲۵ هزار نفر در سراسر افغانستان دسترسی يابند. حدود ۳۵۰ نفر با هواپيما از منطقه پروان در نزديکی کابل نجات داده شدند و نيروهای امنيتی افغانستان در حال حمل تجهيزات به ساير نقاط آسيب ديده هستند.

ريزش باران های شديد در اواخر هفته گذشته، باعث طغيان رودخانه کابل در پايتخت افغانستان شد. در جريان طغيان اين رودخانه، ده ها خانه منهدم شد و هزاران نفر از ساکنان محل آواره شدند. گزارشی از وقوع تلفاتی در پايتخت افغانستان نرسيده است.

XS
SM
MD
LG