لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

وزير دفاع اسرائيل: به ستيزه جويان فلسطينی اجازه نخواهيم داد امکانات خود را افزايش دهند


وزير دفاع اسرائيل می گويد به ارتش اجازه داده است که عليه ستيزه جويان فلسطينی در نوار غزه دست به عمليات محدودی بزند. امير پرتز وزير دفاع اسرائيل اين هشدار را در جريان ديدار امروز خود از يک پايگاه نظامی در نزديکی مرز نوار غزه داد.

آقای پرتز اظهار داشت اسرائيل به ستيزه جويان فلسطينی اجازه نخواهد داد که امکانات و توانائی های خود را افزايش دهند. و افزود ارتش اسرائيل اجازه دارد با هرگونه کوششی در جهت حمله به سربازان و يا غير نظاميان اسرائيلی، مقابله جوئی کند.

آتش بسی که در ماه نوامبر سال گذشته ميان اسرائيل و فلسطينيان اعلام گرديد تاکنون به ميزان زيادی رعايت شده است، اما ستيزه جويان فلسطينی به طور گهگاه و پراکنده دست به شليک راکت به اسرائيل زده اند.

در رويداد ديگری، روزنامه نگاران فلسطينی به عنوان اعتراض به ربودن آلن جانستون خبرنگار بی بی سی، از امروز دوشنبه اعتصاب سه روزه ای را آغاز کردند. آقای جانستون که روز ۱۲ مارس ربوده شد، بيش از هر خبرنگار ربوده شده ديگری در نوار غزه در قيد اسارت به سر برده است. صدها تن از روزنامه نگاران فلسطينی که بسياری از آن ها به گونه ای نمادين دهان خود با نوار بسته بودند، در اعتراض به ربودن خبرنگار بی بی سی امروز در شهر غزه راه پيمائی کردند.

و در صحنه سياسی، اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل روز يکشنبه از کليه رهبران عرب برای شرکت در يک کنفرانس صلح به منظور بررسی راه حل مناقشات خاورميانه دعوت به عمل آورد. آقای اولمرت به طور اخص به ملک عبدالله پادشاه عربستان اشاره کرد و اظهار داشت که پادشاه عربستان سعودی را "رهبربسيارمهمی" می داند.

کشورهای عضو اتحاديه عرب در اجلاس هفته گذشته خود بار ديگر طرح صلح عادی شدن مناسبات جهان عرب با اسرائيل را در مقابل بازگشت اسرائيل به مرزهای سال ۱۹۶۷ خود مطرح کردند. نخست وزير اسرائيل از تصميم اعراب در مورد احيای طرح صلح خاورميانه استقبال کرد، اما افزود که اسرائيل نمی تواند تمامی بخش های اين طرح را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG