لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

حمله انتحاری در کرکوک عراق ۱۳ کشته و دهها نفر مجروح بجای گذاشت


پليس عراق می گويد يک حمله کننده انتحاری امروز دوشنبه با يک کاميون حامل مواد منفجره دست کم ۱۳ نفر را در شهر کرکوک در شمال عراق از پای در آورد و بيش از ۱۳۵ نفر را مجروح ساخت.

به گفته مقامات عراقی، حمله کننده کاميون خود را به يک مجتمع متعلق به پليس در نزديکی مدرسه ای فرو کوبيد. بيشتر قربانيان را کودکان تشکيل می دهند. حمله هنگامی روی داد که نيروهای آمريکا در حال بازديد از مجتمع پليس در کرکوک بودند و چند نفر از آن ها نيز مجروح شدند.

درتحولاتی ديگر، يک مقام آمريکا اظهارداشت که پرزيدنت بوش ونوری المالکی نخست وزيرعراق توافق کرده اند که طرح امنيتی کنونی برای بغداد وسايرمناطق عراق تا دستيابی به يک موفقيت با دوام همچنان ادامه يابد.

گوردون جاندرو سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا اظهارداشت پرزيدنت بوش ازطريق يک تماس ويديوئی به آقای المالکی گفت که ازدولت عراق حمايت می کند.

در همين حال ارتش آمريکا اعلام کرد نيروهای ائتلاف در عراق در جريان عملياتی رزمی در روزهای يکشنبه و دوشنبه که طی آن عوامل القاعده درعراق و سلول های محل اختفای اتومبيل های حامل بمب را هدف قرار داده بودند، شش تروريست را از پای در آوردند و ۱۰ تروريست مظنون را بازداشت کردند.

ارتش آمريکا روز يکشنبه اعلام کرد در انفجار بمب های کنار جاده ای شش سرباز آمريکائی در جنوب باختری بغداد کشته شدند.

در همين حال جان مک کين سناتور جمهوری خواه و کانديدای انتخابات رياست جمهوری آمريکا روز يکشنبه بدون اعلام قبلی به طور غير منتظره ای از عراق ديدار کرد. سناتور مک کين اظهار داشت استراتژی آمريکا در مورد اعزام نيروهای بيشتری به عراق موثر واقع شده است.

سناتور مک کين به همراه هياتی از کنگره آمريکا که سناتور جمهوری خواه ليندزی گراهام نيز يکی از اعضای آن بود، از بغداد ديدن کرد. سناتور گراهام گفت آمريکا از همان آغاز جنگ بايستی نيروهای کافی به عراق اعزام می داشت.

مقامات آمريکا می گويند نيمی از نيروی ۳۰ هزار نفری جديد آمريکا تاکنون در عراق مستقر شده است و انتظار می رود که بقيه افراد نيرو تا ماه ژوئن عازم عراق شوند.

XS
SM
MD
LG