لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

نگرانی شورای امنيت از بازداشت ملوانان بريتانيائی در ايران


نگرانی شورای امنيت از بازداشت ملوانان بريتانيائی در ايران
نگرانی شورای امنيت از بازداشت ملوانان بريتانيائی در ايران
<!-- IMAGE -->

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای نگرانی عمیق خود را نسبت به بازداشت ۱۵ ملوان و تکاور دریائی بریتانیا به وسیله اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در خلیج فارس ابراز داشته است.

پرسنل نیروی دریائی بریتانیا پس از بازرسی شناوری که به حمل کالاهای ممنوعه مظنون بود، محاصره شدند. بریتانیا با تصویب دولت عراق و بر اساس دستور سازمان ملل متحد چنین گشت هائی را انجام می دهد.

ایران مدعی است که ملوانان بریتانیائی در آبهای ایران بودند. اما تصویرها و مختصات جهت یابی ماهواره ای که بریتانیا منتشر کرده است نشان می دهد ملوانان زمانی که توقیف شدند، بیش از یک و نیم مایل دریایی در داخل آبهای عراق بودند.

بریتانیا خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط پرسنل خود شده است.

نیکولاس برنز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور سیاسی، می گوید رفتار دولت ایران با محکومیت جهانی روبرو شده است: **** همه امیدوار هستیم ایران تصمیمی درست بگیرد و این افراد را آزاد کند زیرا کاملا بی گناه هستند. آنها با اجازه سازمان ملل متحد به عنوان بخشی از ائتلاف چند ملیتی عمل می کردند، و آشکارا در داخل آبهای عراق بودند.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز در باره بازداشت ملوانان بریتانیائی اظهار نظر کرد: **** ما کاملا از بریتانیا در درخواست آزادی و بازگشت سالم و فوری پرسنل خود و تجهیزاتشان پشتیبانی می کنیم. بریتانیا صراحتا گفته است که آنها در محدوده آبهای عراق عمل می کردند. و ما از این ادعا حمایت می کنیم.

فیلم هائی از پرسنل اسیر نیروی دریائی بریتانیا، از جمله تنها ملوان زن، در تلویزیون ایران نشان داده شد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا می گوید : ایرانیان با کارهائی مانند توقیف ملوانان بریتانیائی و نشان دادن آنها در تلویزیون ، به سود خود عمل نمی کنند. این اقدام، دشواری حکومت ایران و خطر آن برای نظام بین المللی را به همه یاد آور می شود.

XS
SM
MD
LG