لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۲

بلربه تهران هشدارداده است که تداوم اقداماتش درمورد ملوانان دستگيرشده به تداوم انزوای ايران منجرميشود


تونی بلر نخست وزير بريتانيا به ايران هشدار داده است اگر به اقداماتی که در مورد پانزده ملوان دستگير شده بريتانيائی انجام داده است ادامه دهد با تداوم انزوا روبرو ميشود.

آقای بلر امروز در بيانيه ای کوتاه برای خبرنگاران گفت مردم با ديدن خودنمائی ها و بهره برداری هائی که از دستگير شدگان ميشود، فقط حس انزجارشان از تهران بيشتر خواهد شد.

آقای بلر گفت برای رفع بحران فقط يک راه وجود دارد و آنهم آزاد ساختن ملوانان است.

سفارت ايران در لندن امروز سومين نامه ای را که ميگويد از فی تورنی تنها ملوان زن عضو گروه دستگير شدگان است، منتشر کرد. خانم تورنی در اين نامه ميگويد وی قربانی سياست های آمريکا و بريتانيا شده است.

تلويزيون عربی زبان دولتی ايران پيشتر تصاوير سه ملوان از پانزده ملوان توقيف شده بريتانيائی را پخش کرده بود، و گفته بود يکی از آنها به ورود غيرمجاز هفته پيش به آبهای ايران در شمال خليج فارس اعتراف کرده است.

در تصاويری که امروز از تلويزيون العالم پخش شد ، يک ملوان مرد بريتانيائی بنام ناتان توماس سامرز نشان داده ميشود که برای ورود بی مجوّز به آبهای ايران عذر خواهی ميکند .

اين تلويزيون قبلا نيز نوار اعتراف مشابهی را از فی تورنی، تنها ملوان زن در گروه پانزده نفری ملوانان توقيف شده، پخش کرده بود.

توقيف هفته گذشته اين ملوانان توسط ايران موجب يک روياروئی شديد با بريتانيا شده است که ميگويد ملوانان در آّبهای عراق توقيف شدند.

وزيران امورخارجه اتحاديه اروپا امروز برای رسيدگی به بحران ناشی از اين روياروئی در آلمان جلسه داشتند. فرانک والتر اشتاينمير وزير امورخارجه آلمان گفته بود وزيران ميخواهند هم بستگی خود را با بريتانيا ابراز کنند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز ديشب با ابراز نگرانی عميق در باره توقيف ملوانان بريتانيائی، ضرورت چاره جوئی فوری برای پايان دادن به روياروئی، و در خواست از تهران برای فراهم کردن شرايط دسترسی های کنسولی به ملوانان توقيف شده، واکنش نشان داد.

لحن اعلاميه شورای امنيت بسيار ملايم تر از آن بود که بريتانيا درخواست کرده بود.

در همين حال وزارت امورخارجه بريتانيا تائيد کرده است که سفارت آن کشور در تهران پيامی از دولت ايران دريافت کرده است، اما محتوای اين پيام را فاش نکرد. يک سخنگوی وزارت امورخارجه بريتانيا گفت اين پيام مورد بررسی هائی جدی قرار گرفته است و بزودی پاسخی رسمی برای ايران فرستاده ميشود.

در اين ميان ترکيه نيز تائيد کرد که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران قول داده است درخواست ترکيه را برای آزاد ساختن ملوان زن بريتانيائی مورد توجه قرار دهد.

XS
SM
MD
LG