لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

منوچهر متکی در رياض گفت بريتانيا بايستی به اشتباه ناويان خود اعتراف کند


منوچهرمتکی وزير امورخارجه ايران می گويد پيش از پيدا شدن هرگونه راه حلی برای بحران ١٥ ناوی بريتانيائی، ابتدا بريتانيا بايد اذعان کند که ناويان اين کشور اشتباهاً وارد آب های ساحلی ايران شده بودند.

آقای متکی اين نظر که قبول اشتباه به حل مسأله کمک ميکند را روز چهارشنبه در حاشيه کنفرانس سران عرب در رياض پايتخت عربستان سعودی برای خبرگزاری های خارجی، ابراز کرد.

بريتانيا می گويد يافته های ماهواره ای جهانی برای جهت يابی ثابت می کند که ناويان بريتانيائی هنگام بازداشت در روز جمعه گذشته در آب های ساحلی عراق بوده اند.

بريتانيا همچنين «مناسبات دوجانبه رسمی با ايران» را به استثناء تلاشهای جهت کسب آزادی پرسنل نيروی دريائی خود، به حالت تعليق در آورده است.

پيشتر در روزچهارشنبه تلويزيون دولتی ايران نواری ويديوئی را از چند نفر از ١٥ پرسنل بازداشت شده نيروی دريائی بريتانيا پخش کرد که تنها پرسنل زن بريتانيائی نيز ميان اين عده ديده می شد.

بريتانيا اين نوار ويديو را «به کلی غيرقابل قبول» توصيف کرده است.

فی ترنی Faye Turney پرسنل زن بازداشت شده دراظهارات خود درنوار ويديو می گويد «آشکاراست که اين عده به طورغيرمجاز وارد آب های ساحلی ايران شدند.»

مارگارت بکت وزير امور خارجه بريتانيا ابراز نگرانی کرده است که ممکن است خانم ترنی گفته های خود را تحت فشار به عمل آورده باشد.

وزير امور خارجه ايران اظهار داشت ممکن است خانم ترنی به زودی آزاد شود.


XS
SM
MD
LG