لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۰

شورای حقوق بشر سازمان ملل بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران را کنار گذاشت


شورای حقوق بشر سازمان ملل بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران را کنار گذاشت
شورای حقوق بشر سازمان ملل بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران را کنار گذاشت

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد وارسی معمول وضعیت حقوق بشر در ایران و ازبکستان را کنار گذاشته است. این تصمیم علی رغم گزارش های متعدد سازمان های مستقل و دولت ها در باره نقض جدی حقوق بشر در هر دو کشور، گرفته شد.

پگی هیکس، یکی از مدیران سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید: تصمیم شورا به منزله تایید سرکوب حقوق بشر در ایران و ازبکستان است، و بی اعتنائی کامل به فعالان حقوق بشر را، که در این کشورها مبارزه می کنند، نشان می دهد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، در باره تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به اظهار نظرپرداخت:
**** در مورد ایران، این تصمیم با نظریاتی که مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو ماه پیش ابراز داشت، و وضعیت رعایت حقوق بشر در ايران را محکوم کرد، کاملا مغایرت دارد.

در ماه دسامبر، مجمع عمومی نگرانی جدی خود را از نقض حقوق بشر در ایران، یاد آور شد و از جمله به ادامه آزار، ارعاب و مجازات مدافعان حقوق بشر، سازمان های غیر دولتی، مخالفان سیاسی، ناراضیان مذهبی، وبلاگ نویسان و اعضای اتحادیه های کارگری اشاره کرد.

مجمع عمومی همچنین ادامه استفاده از شلاق، قطع اعضای بدن و دیگر شکل های شکنجه و رفتار بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیر کننده، و نیز ادامه خشونت و تبعیض علیه زنان و دختران، افزایش تبعیض و دیگر موارد نقض حقوق بشر علیه اقلیت های قومی و مذهبی را یاد آور شد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به متوقف ساختن نظارت بر شرایط حقوق بشر در ایران و ازبکستان، نشان می دهد شورا به عنوان نهاد متعبری که جامعه بین المللی بتواند ببیند قادر است وظیفه ای را که به خاطر آن به وجود آمد انجام دهد، عمل نمی کند.

XS
SM
MD
LG