لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

سنا مخارج جنگ و تاريخ خروج سربازان از عراق را تصويب کرد اما بوش ميگويد آن را وتوميکند


سنای آمريکا لايحه تامين مخارج اضطراری برای عراق و افغانستان را تصويب، و برای شروع فراخوانی نيروها از عراق تاريخی تعيين کرده است.

سناتور ها با پنجاه و يک رای موافق در مقابل چهل و هفت رای مخالف لايحه را تصويب کردند. يک سناتور جمهوريخواه و يک سناتور دموکرات در رای گيری غايب بودند، و دو سناتور جمهوريخواه به طرفداری از دموکراتها رای دادند.

اين مصوبه بيش از صد و بيست و دو ميليارد دلار را برای مخارج سربازان آمريکائی در عراق و افغانستان اختصاص ميدهد. مصوبه در عين حال حاوی درخواستی غيرالزامی از پرزيدنت بوش برای شروع به فراخوانی سربازان از عراق تا سی و يکم مارس سال آينده است.

پرزيدنت بوش امروز، قبل از رای گيری در سنای آمريکا مجددا خواستار تصويب مخارج اضظراری بدون هيچ گونه محدوديت و شرطی وابسته به آن شده بود. پرزيدنت بوش گفت وقتی سربازان آمريکائی در وضعيتی خطرناک هستند وی انتظار دارد مخارج آنها کاملا تامين شده باشد.

پرزيدنت بوش مجددا گفت هر مصوبه ای را که حاوی تاريخی برای فراخوانی سربازان از عراق باشد وتو خواهد کرد.

مصوبه سنا مشابه مصوبه هفته گذشته مجلس نمايندگان است، اما ضرب الاجل فراخوانی نيروها الزامی نسيت، حال آنکه در مصوبه مجلس نمايندگان خروج سربازان از عراق تا اول سپتامبر سال آينده اجباری شناخته شده است.

اين دو مصوبه پيش از آنکه قابل ارسال به کاخ سفيد باشد بايد در جلسه ای مشترک از نمايندگان هر دو مجلس با يکديگر تطبيق و تلفيق داده شود.

نانسی پلوسی رئيس مجلس نمايندگان و سناتور هری ريد رهبر اکثريت در سنا نامه ای برای پرزيدنت بوش فرستاده اند که در آن نسبت به برنامه رئيس جمهوری برای وتو ابراز نگرانی شده است.

رهبران کنگره و پرزيدنت بوش يکديگر را متهم کرده اند که فراهم ساختن مخارج سربازان را بی جهت به تاخير می اندازند.

پرزيدنت بوش ميگويد اگر تمامی مراحل تخصيص اعتبار بموقع انجام نشود و جنبه قانونی پيدانکند، بودجه لازم برای تامين مخارج جنگ در عراق و افغانستان، تا نيمه آوريل تمام ميشود . اما جک مارتا نماينده مجلس نمايندگان و رئيس کميته تخصيص اعتبارات دفاعی ميگويد رابط های نظامی به وی گفته اند بودجه جاری برای تا اواخر ماه مه کفايت ميکند.

XS
SM
MD
LG