لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

بريتانيا مدارک حضورملوانان توقيف شده توسط ايران در آبهای عراق را ارائه داد   


" hspace=2 src="/persian/images/ap_britain_iran_admiral_style_28mar07_eng_195.jpg" width=184 align=right vspace=2 border=0>وزارت دفاع بريتانيا ميگويد تصاويری ماهواره ای در اختيار دارد که ثابت ميکند ملوانان بريتانيائی توقيف شده توسط ايران هنگامی که توقيف شدند در آّبهای عراق بودند.

دريابان چارلز استايل امروز در لندن چندين نقشه و اطلاعات موسوم به GPS ، يا موقعيت يابی جهانی را ارائه داد که به گفته وی نشان ميدهد ملوانان روز جمعه هنگامی که توقيف شدند سه و يک دهم کيلومتر در داخل آبهای عراق بودند.

دريابان استايل ميگويد مقامات ايرانی روز يکشنبه موقعيتی را ارائه دادند که ملوانان را در آبهای عراق نشان ميداد اما آن را با موقعيتی عوض کردند که نشان بدهد ملوانان در داخل آبهای ايران بودند.

دريابان استايل اقدام نيروهای ايرانی را اشتباه و غير منصفانه توصيف کرد.

ايران ميگويد ملوانان بريتانيائی در آبهای ايران توقيف شدند.

تونی بلر نخست وزير عراق ديروز به ايران هشدار داد که اقدامات مربوط به آزاد کردن ملوانان، در صورت شکست ديپلماسی، ممکن است، به گفته وی، وارد مرحله ای متفاوت شود.

آلمان نيز که رياست ادواری اتحاديه اروپا را برعهده دارد سفير ايران را برای اعتراض به ادامه توقيف ملوانان احضار کرد. وزارت امورخارجه آلمان ميگويد به سفير ايران گفته است ايران مسئول سلامتی ملوانان است و بايد امکان تماس با آنان را برای مسئولان کمسولی بريتانيا فراهم کند.

XS
SM
MD
LG