لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

توافق رهبران پروتستان و کاتوليک ايرلند شمالی برای تقسيم قدرت


رهبران سياسی پروتستان و کاتوليک در ايرلند شمالی اعلام کردند برای تشکيل دولتی بر مبنای سهيم شدن در قدرت در روز هشتم ماه مه ، به توافق رسيده اند. دستيابی به اين قرارداد که امروز در بلفاست اعلام شد، پس از آن صورت گرفت که يان پيزلی Ian Paisley رهبرافراط گرای پروتستان و جری آدامز Gerry Adams رهبرکاتوليک شين فين Sinn Fein برای نخستين بار با يکديگر ديدار و گفتگو کردند.

اين دو دشمن سرسخت که سابقا از طريق طرف های سوم با يکديگر مذاکره می کردند، تنها چند ساعت پيش از مهلت دولت بريتانيا در مورد تشکيل يک دولت ايالتی با يکديگر ملاقات کردند. طرفين در اين ملاقات توافق بين خود و دستيابی به قرارداد را اعلام کردند.

آقای پيزلی که ۸۰ سال دارد، اظهار داشت موارد وحشت و فجايع گذشته نبايد به عنوان موانعی بر سر راه آينده ای بهتر و استوارتر برای فرزندان ما قرار گيرد. آقای آدامز که رياست شاخه سياسی ارتش جمهوری خواه ايرلند را برعهده دارد، اظهار داشت قرارداد به دست آمده، نشانه آغاز عصر جديدی است.

در لندن، تونی بلر نخست وزير بريتانيا اين قرارداد را ستود وگفت هر اقدامی را که ما ظرف ۱۰ سال گذشته به عمل آورده ايم، در راه آمادگی برای چنين لحظه ای بوده است.

پيترهاين Peter Hain وزير امور ايرلند شمالی بريتانيا تهديد کرده بود اگرتا نيمه شب امشب قراردادی منعقد نگردد، مجلس ايرلند شمالی را که به تازگی برای سهيم شدن در قدرت انتخاب شده است منحل خواهد کرد و حکومت مستقيم لندن را تحميل خواهد ساخت.

تشکيل دولتی برای سهيم شدن در قدرت، بخشی از قرارداد صلح جمعه نيک سال ۱۹۹۸ به شمار می رود. اين قرارداد در سال ۲۰۰۲ هنگامی که پروتستان ها ارتش جمهوری خواه ايرلند را به جاسوسی متهم کردند، به حال تعليق در آمد. اتهامات مربوط به جاسوسی در سال ۲۰۰۵ پس گرفته شد.

XS
SM
MD
LG