لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

نيکولاس برنز: ايران فقط چهار دوست در جهان دارد؛ سوريه، بلاروس، ونزوئلا و کوبا


روسیه اعلام کرده است تکنیسن ها و مهندسان خود را از پروژه نیروگاه اتمی بوشهر خارج می کند و کارهای ساختمانی در آنجا را متوقف می سازد. مسکو گفت دلیل این اقدام این است که ایران ماه ها است پولی نپرداخته است.

نیکولاس برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی، می گوید خروج روسیه از بوشهر، همراه با پشتیبانی آن از دومین قطعنامه شورای امنیت ، که تحریم های اضافی بر ایران وضع می کند، نشان می دهد که روسیه به سوی اعمال فشار بر ایران به دلیل برنامه اتمی آن روی می آورد:
****بسیار جالب بوده است که می بینیم دولت روسیه در هفته گذشته تصمیم گرفت سوخت برای نیروگاه بوشهر تحویل ندهد. دولت اجرای طرح را که قرار بود در سال ۲۰۰۷ انجام گیرد به تاخیر انداخته است. پیام بسیار روشن دولت روسیه به دولت ایران ، آن گونه که ما می فهمیم، این است که کارها مانند گذشته نخواهد بود.

نیکولاس برنز می گوید این اقدام بخشی از تغییر بزرگتری در برداشت های بین المللی است، و اضافه می کند تا همین دوسال پیش به نظر می رسید کمتر کشوری نگران برنامه اتمی ایران است:
**** حالا، ما ائتلاف بین المللی بزرگی داریم... روسیه شریک ما است و فشار خود را بر ایران وارد می کند. به گمان من، کشورها نگران هستند. دولت ایران سعی دارد در مساله غنی سازی و پردازش اورانیوم استاد شود.

برنز می گوید اگر ایران باز داشته نشود، دانشمندان و مهندسان آن بزودی به توانائی لازم برای طرح و ساختن یک اسلحه اتمی دست خواهند یافت:
**** نظر ما این است که ایران نباید قادر شود توانائی تولید جنگ افزار اتمی به دست آورد. این نظری است که چینی ها، روس ها و اروپائی ها نیز دارند و ما آنرا تحسین می کنیم. و دیدن ابعاد ائتلاف بین المللی واقعا خارق العاده بوده است.

نیکولاس برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایران چهار دوست در جهان دارد: سوریه، بلاروس، ونزوئلا، و کوبا. و با چنین دوستانی، در مقایسه با این ائتلاف بزرگ، بهتر است بگوئیم منزوی است.

XS
SM
MD
LG