لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

دولت عراق خواستار آزادی پرسنل دريايی بريتانيايی شد


عراق از ايران خواسته است ۱۵ پرسنل نيروی دريائی بريتانيا را که در آبراه مورد اختلاف اروندرود بازداشت کرده است، آزاد سازد.

در اعلاميه امروز وزارت امور خارجه عراق آمده است هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق در گفتگوی تلفنی شامگاه يکشنبه خود با منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران، آزادی ناوی های بريتانيائی را خواستار شده است. آقای زيباری گفته است اطلاعات مقامات عراقی حکايت از آن دارد که ناوی های بريتانيائی در آب های ساحلی عراق بازداشت شده اند. در اعلاميه همچنين آمده است که آقای زيباری تاکيد به عمل آورده است که پرسنل نيروی دريائی بريتانيا با موافقت دولت بغداد در عراق خدمت می کنند.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران روز يکشنبه اعلام داشت ايران قصد دارد ۱۴ پرسنل مرد و يک پرسنل زن بريتانيائی را به ورود غيرمجاز به آب های ايران متهم اعلام کند. بريتانيا اين اتهام را تکذيب می کند.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا بازداشت اين افراد را اقدامی "غيرموجه و اشتباه " توصيف کرده است.

بريتانيا می گويد پرسنل نيروی دريائی اين کشور هنگام بازداشت در آب های عراق عمل می کرده اند. مقامات بريتانيا خواستار بازگشت فوری و بدون خطر آنان شده اند.

نيروی دريائی ايران ناوی های بريتانيائی را روز جمعه و در حالی که بازرسی های عادی يک کشتی بازرگانی را در اروندرود به پايان برده بودند، بازداشت کردند. اروندرود آبراهی است که ميان ايران و عراق جريان دارد. مقامات نظامی ايران می گويند بازداشتی ها از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند و برای بازجوئی به تهران برده شده اند.

سه سال قبل نيز نيروهای ايران شش تفنگدار دريائی و دو ملوان بريتانيائی را در همين منطقه بازداشت کردند و پس از سه روز آن ها را آزاد ساختند.

XS
SM
MD
LG