لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

تاکتيک های سرکوبگرانه دولت ايران


تاکتيک های سرکوبگرانه دولت ايران
تاکتيک های سرکوبگرانه دولت ايران
<!-- IMAGE -->

نوروز آغاز سال جدید در ایران است، اما مردم ایران با تاکتیک های سرکوبگرانه دولت ایران، که بسیار اشنا است، روبرو هستند.

اخیرا، نیروهای امنیتی باتون به دست در تهران تظاهرات آرام و مسالمت آمیز دیگری را – که این بار در آن معلمان به پایئن بودن حقوق هایشان و شرایط کاری نامطلوب اعتراض می کردند – برهم زدند.

بر اساس گزارش های خبری، بیش از یک هزار نفر به بازداشتگاه ها برده شدند، و بعضی کارشان به زندان اوین کشید. در اوائل ماه جاری، بیش از ۳۰ نفر از تظاهر کنندگان طرفدار حقوق زنان، در تهران سرنوشت مشابهی را تجربه کردند.

در این میان، سازمان گزارشگران بدون مرز، که از آزادی مطبوعات دفاع می کند، خواهان آزادی چهار روزنامه نگار زندانی از منطقه کردستان ایران شده است.

آسو صالح، نویسنده هفته نامه دیدگاه، روز ۴ مارس در سنندج، هنگام تهیه گزارشی از تظاهراتی که به مناسبت روز جهانی زن برپا شده بود، دستگیر شد. کیا جهانی، خبرنگار قدیمی تلویزیون کردستان، روز ۲۴ فوریه دستگیر شد. دو روزنامه نگار دیگر از همین منطقه، عدنان حسن پور و کاوه جوانمردی، چندین ماه است که زندانی هستند و از ملاقات با اعضای خانواده یا وکلای مدافع محروم بوده اند. افزون بر این، یک گروه طرفدار پیشبرد حقوق اقلیت کرد در ایران، نسبت به احکام مرگ که برای پنج زن کرد ایرانی صادر شده به شدت ابراز نگرانی کرده است. یکی از آنها، محبت محمودی ، به جرم کشتن مردی که سعی داشت به او تجاوز کند، به مرگ با دار محکوم شد. دیگری، ملک شمامه قربانی، مادر دو فرزند، به مرگ از طریق سنگسار محکوم شده است ، او به داشتن روابط جنسی نامشروع متهم بود. به گزارش انجمن دفاع از خقوق بشر در کردستان ایران، سه زن دیگر کرد ایرانی نیز به مرگ محکوم شده اند.

آذر نفیسی، مدرس دانشگاه جانز هاپکینز و مولف کتاب پر فروش " قرائت لولیتا در تهران" می گوید مهم است که مردم ایران بدانند گرفتاری ها و ناراحتی های آنها نادیده گرفته نمی شود: *** آنها باید بدانند که تنها نیستند. من مدت ۱۸ سال پس از انقلاب در ایران زندگی کردم. یکی از بدترین چیزها این است که شما فکر کنید تنها هستند، هیچکس چیزی در باره شما نمی داند و توجهی به شما ندارد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا می گوید وقت آن است که دولت ایران به سرکوب منظم شهروندان خود پایان دهد، و به حقوق انسانی تمام مردم ایران احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG