لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

رايس در آغاز سفر تلاش برای احيای روند صلح خاورميانه وارد مصر شد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا که با هدف احيای روند معوّق مانده صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان به خاورميانه رفته است امروز وارد مصر شد.

خانم رايس ديروز به خبرنگاران گفت اميدوار است طرح صلحی که اتحاديه عرب در سال ۲۰۰۲ ارائه داد مجددا مطرح شود. اين طرح مستلزم ايجاد مناسبات ميان اسرائيل و کشورهای عرب در ازای خروج اسرائيل از اراضی اشغالی در جنگ ۱۹۶۷ است.

مصر نخستين مقصد خانم رايس در اين سفر است که سومين سفر وی به خاورميانه در سال جاری است.

خانم رايس در شهر جنوبی آسوان با وزيران امورخارجه و مسئولان تشکيلات اطلاعاتی يک گروه چهارگانه از کشورهای عرب، شامل مصر، عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی گفتگو و تبادل نظر ميکند.

خانم رايس در نظر دارد در ملاقات با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر در باره رفراندوم هفته آينده مصر برای اصلاحات در قانون اساسی نيز با وی تبادل نظر کند.

منتقدين ميگويند اين اصلاحات به پليس برای توقيف و جاسوسی در مورد افراد مورد ظّن قدرتی بيشتر ميدهد.

خانم رايس چنين اصلاحاتی را دلسرد کننده توصيف کرده است، اما احمد عبدل غيث وزير امورخارجه مصر ميگويد اين موضوعی است که ارزيابی و تصميم گيری در باره آن با مصری هاست.

خانم رايس فردا برای ملاقات با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی به رام الله ميرود و از آنجا برای ملاقات با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل رهسپار بيت المقدس خواهد شد.

XS
SM
MD
LG