لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: راه مذاکره هنوز برای دولت ايران باز است


پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره پیش نویس قطعنامه ای که تحریم های اضافی بر ایران بر قرار خواهد ساخت، بحث می کنند. تحریم ها که هدف آن برنامه های اتمی و موشکی بالیستیک ایران است، نخستین بار در دسامبر سال پیش بر ایران وضع شد. در آن زمان، پس از آن که ایران حاضر نشد برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، شورای امنیت قطعنامه ۱۷۳۷ را تصویب کرد.

پنج عضو دائمی شورای امنیت – بریتانیا، فرانسه، چین، آمریکا ، روسیه – و نیز آلمان، پیش نویس قطعنامه جدید را تصویب کرده اند. قطعنامه، صدور اسلحه به ایران را ممنوع می سازد و سپرده ها و دارائی های بیش از ۱۲ فرد و سازمانی را که در برنامه های موشکی و اتمی ایران دخالت داشته اند، مسدود می کند. قطعنامه همچنین می خواهد کمک های مالی جدید و پرداخت وام به دولت ایران محدود شود.

شان مک کورمک سخنگوی امور خارجه آمریکا هدف های آمریکا برای جدیدترین قطعنامه شورای امنیت را تشریح کرد:
**** تدوین قطعنامه ای خوب و قاطع که برای شرایط فعلی مناسب باشد؛ ما می خواهیم این کار به موقع انجام گیرد؛ می خواهیم تا آنجا که بتوانیم کشورهای بیشتری را برای رای دادن به قطعنامه متقاعد سازیم. مایل هستیم بر نظر خود در هر سه حوزه تاکید بگذاریم... آنچه ما می خواهیم این است که عناصر اساسی آن قطعنامه که به رفتار ایران می پردازد و سعی دارد آنچه را رژیم ایران در نادیده گرفتن جامعه بین المللی می گوید تغییر دهد، حفظ شود. ما می خواهیم هزینه هائی را که رژیم ایران بابت ادامه سرسختی در برابر نظام بین المللی باید بپردازد، بالا ببریم.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید راه مذاکره هنوز برای دولت ایران باز است، به این شرط که رهبران آن موافقت کنند فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف سازند.

مک کورمک می گوید: موضوع کاملا ساده و روشن است. آنها می دانند چه باید بکنند. اما تا کنون، کاری انجام نداده اند.

XS
SM
MD
LG