لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۶

مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی به تعويق افتاد


چين از تعليق در مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی پس از ترک پکن توسط هيات نمايندگی آن کشور خبر داده است.

کيم کی کوان نماينده کره شمالی هنگام بازگشت به کشورش با خبرنگاران صحبت نکرد. وی از روز دوشنبه گفته بود تا وقتی که پيونگ يانگ بيست و پنج ميليون دلار پولهای مسدود شده خود در يک بانک ماکائو را پس نگيرد حاضر نيست در مذاکرات اتمی شرکت کند.

يک اعلاميه چين ميگويد طرفهای درگير موافقت کرده اند مذاکرات خلع سلاح در اولين فرصت ممکن ازسر گرفته شود.

پيشتر کريستوفر هيل نماينده اتمی آمريکا گفته بود چين برای انتقال پول به يک حساب کره شمالی در بانک مرکزی چين اقداماتی انجام داده است.

آقای هيل از طرفهای درگير خواستار عملی ساختن توافق فوريه شد که کره شمالی براساس آن قول داده است رآکتور اتمی اصلی خود را در ازای دريافت کمک های انرژی و مشوّق های سياسی ظرف شصت روز ببندد.

در همين حال خبرگزاری دولتی کره شمالی ميگويد پارلمان آن کشور روز يازدهم آوريل جلسه خواهد داشت. اين جلسه سه روز پيش از مهلت کره شمالی برای بستن رآکتور اتمی اش تشکيل خواهد شد .

مقامات آمريکائی روز دوشنبه گفته بودند بانک دلتای آسيا در ماکائو پولهای مسدود شده کره شمالی را، پس از آنکه کره شمالی قول داد که از آنها برای پروژه های نوعدوستانه استفاده کند، آزاد خواهد کرد.

مقامات ماکائو پولهای مورد اختلاف را در سال ۲۰۰۵ و پس از آن مسدود کردند که واشنگتن بانک دلتای آسيا را به کمک رسانی به کره شمالی در نقل و انتقال پول های نا مشروع و عمليات غير قانونی ديگر متهم ساخت.

XS
SM
MD
LG