لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

اولمرت برای دادن امتيازاتی دشواربا هدف پيشبرد روند صلح ابراز آمادگی کرده است


نخست وزير اسرائيل ميگويد کشورش برای پيشبرد روند صلح، که مدتهاست معلق مانده است، حاضر به دادن امتيازاتی سخت و دشوار است. اهود اولمرت گرچه اين امتيازات را مشخص نکرد، اما امروز در تل اويو گفت طرح عربستان سعودی برای صلح در خاورميانه می تواند به عنوان پايه ای به توصيف وی مناسب برای مذاکرات آتی ميان اسرائيل و اعراب ميانه رور مورد استفاده قرار گيرد.

کنفرانسی از سران عرب قرار است هفته آينده با هدف احيای اين طرح که خواستار پس دادن تمامی اراضی اشغالی اسرائيل در جنگ۱۹۶۷در ازای برقراری مناسبات با کشورهای عرب است، تشکيل شود. اسرائيل ميگويد طرح را جدی گرفته است اما عوامل تشکيل دهنده آن را قابل قبول نميداند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا قرار است فردا برای تبادل نظر در باره روند صلح خاورميانه روانه منطقه شود.

طرح عربستان سعودی شامل حق بازگشت فلسطينيان به مناطق پيش از جنگ نيز ميشود، که اسرائيل آن را قابل قبول نميداند.

روزنامه جروسلام پست ميگويد انتظار ميرود خانم رايس از اقای اولمرت بخواهد با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی در باره آنچه که افقی سياسی توصيف ميشود مذاکره کند، هرچند که دولت جديد وحدت فلسطينی تامين کننده خواستهای بين المللی در مورد به رسميت شناختن اسرائيل و تقبيح و محکوم کردن خشونت نبوده است. اسرائيل گفته است به تماس با آقای عباس که از جناح ميانه رو فتح است ادامه ميدهد اما در شرايط کنونی در باره مسائل مهم و عمده منجر به ايجاد يک کشور فلسطينی مذاکره نميکند.

XS
SM
MD
LG