لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۲

آزمايش موفقيت آميز يک موشک کروز با برد ۷۰۰ کيلومتر در پاکستان


ارتش پاکستان روز پنجشنبه اعلام کرد يک موشک کروز با قابليت گُذَر از ديد رادار را با موفقيت آزمايش کرده است. اعلام اين خبر يک روز پس از آن صورت ميگيرد که رئيس جمهوری آن کشور گفته بود نيروهای مسلح پاکستان "قابليت رويارويی با هرگونه چالش خارجی را دارند.

" بُرد موشک کروز، که "هاتف هفتم" يا "بابور"Babur نام گرفته است، ۷۰۰ کيلومتر است و قادر به حمل انواع کلاهکها، از جمله کلاهکهای هسته ای است. "هاتف هفتم" برای نخستين بار در سال ۲۰۰۵ آزمايش شد ، و آزمايش اخير با برد بيشتر انجام شده است. محل آزمايش موشک مشخص نشده است.

روز پيش از آزمايش، پرويز مشرف، رئيس جمهوری پاکستان، در مراسمی به مناسبت ورود دو هواپيمای "تاندر ج- اف- ۱۷" از چين گفته بود "نيروهای مسلح پاکستان امروز از قدرتی برخوردار هستند که در گذشته نبوده اند. ما با سلاحهای متعارف و غير متعارف قادريم با هرگونه چالش خارجی مقابله کنيم." هواپيمای "تاندر" با تلاش مشترک چين و پاکستان ساخته شده است.

پرويز مشرف اضافه کرد: "پاکستان مايل است در صلح و همآهنگی، و بر اساس احترام متقابل زندگی کند. پاکستان قصد تعرض به هيچ کس را ندارد، اما حق خود ميداند که از خود دفاع کند."

بر اساس توافق، پاکستان و هندوستان بايد پيش از هر آزمايش موشکی يکديگر را آگاه کنند.

XS
SM
MD
LG