لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

نيروهای صلح اتحاديه آفريقا اداره امور بندر موگاديشو را برعهده گرفته اند


نيروهای حافظ صلح وابسته به اتحاديه آفريقا اداره امور بندرگاه پايتخت سومالی را برعهده گرفته اند تا تجهيزات نظامی رسيده به بندرگاه سالم و بی خطر تخليه شوند.

سخنگوی اتحاديه آفريقا اظهار داشت در مدتی که تخليه تجهيزات نظامی ارسالی برای نيروهای وابسته به اتحاديه آفريقا ادامه دارد، دسترسی همگانی به بندر موگاديشو بسيار محدود خواهد بود. هنوز روشن نشده است که تجهيزات نظامی چه وقت به موگاديشو رسيده است.

نخستين گروه از نيروهای حافظ صلح اتحاديه آفريقا در اوايل ماه مارس جاری از اوگاندا وارد موگاديشو شدند. از زمانی که دولت موقت سومالی در اواخر سال ميلادی گذشته با کمک نيروهای اتيوپی نهضت اسلامی رقيب خود را از قدرت بر کنار ساخت، خشونت پيوسته در حال افزايش در پايتخت سومالی بوده است.

شورشيان سومالی روز يکشنبه بندرگاه موگاديشو را با خمپاره مورد حمله قرار دادند. در اين حمله دست کم يک نفر جان خود را از دست داد و حداقل چهار نفر مجروح شدند.

در رويداد ديگری در شهر بندری کيسمايو در جنوب سومالی، رئيس پليس شهر در حالی که رهبری عملياتی را برای سرکوبی شورشيان برعهده داشت، به دست يکی ازمحافظان خود کشته شد. شاهدان عينی می گويند انگيزه اين قتل هنوز روشن نشده است.

XS
SM
MD
LG