لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

وزارت امور خارجه آمريکا: امکان تماس با اعضای غير حماس دولت جديد فلسطينی


وزارت امور خارجه آمريکا می گويد مقامات آمريکا با آن عده از اعضای دولت جديد فلسطينی که عضو حماس نيستند، بر حسب موضوع و مورد تماس خواهند گرفت.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا امروز دوشنبه اظهار داشت فعلا هيچگونه تماسی طرح ريزی نشده است. آقای مک کورمک تاکيد به عمل آورد تا زمانی که حماس همچنان درخواست های مربوط به شناسائی اسرائيل و نفی خشونت را رد می کند، آمريکا ممنوعيت کمک به دولت فلسطينی را لغو نخواهد کرد.

به گفته سخنگو، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز دوشنبه درباره دولت ائتلافی جديد فلسطينی با ديپلمات های ارشد اتحاديه اروپا، سازمان ملل متحد و روسيه به گفتگو نشست.

در همين حال نروژ بعنوان نخستين کشور اروپائی، امروز به تحريم دولت فلسطينی پايان داد. ريموند جانسن Raymond Johansen قائم مقام وزير امور خارجه نروژ و اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی امروز در نوار غزه با يکديگر ديدار و گفتگو کردند. هفته گذشته پس از آن که فلسطينيان يک دولت جديد وحدت را با شرکت اسماعيل هنيه وابسته به گروه ستيزه جوی حماس و محمود عباس رهبر جنبش ميانه رو فتح تشکيل دادند ، نروژ روابط کامل خود را با تشکيلات خودگردان فلسطينی از سر گرفت.

کشورهای غربی در ماه مارس سال گذشته به دنبال روی کار آمدن گروه حماس که شناسائی اسرائيل و نفی خشونت را مردود می داند، دولت فلسطينی را مورد تحريم قرار دادند.

در همين حال ستيزه جويان حماس مسئوليت تيراندازی امروز را در نزديکی نوار غزه که يک اسرائيلی را مجروح ساخت، برعهده گرفته اند. يک مقام اسرائيلی اين خشونت را به عنوان يک "حمله ای تروريستی" محکوم ساخت.

در رويداد ديگری، مقامات مصر اعلام کردند يک بمب گذار انتحاری مظنون فلسطينی را بازداشت کرده اند. مقامات مصر نام اين فرد را صلاح عدنان اعلام کردند. وی عضو گروه حماس است که در شهر العريش در شبه جزيره سينا بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG