لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

بدبينی شهروندان عراقی به آينده در جديدترين نظرسنجی ها


چهار سال پس از تهاجم به عراق به رهبری آمريکا، يک نظرسنجی جديد حکايت از آن دارد که شهروندان عراق به گونه فزاينده ای نسبت به آينده کشور خود احساس بدبينی می کنند.

طبق اين نظرسنجی، از هر ۱۰ نفر از مردم عراق، نزديک به ۹ نفر معتقدند که خود و يا يکی ديگر از افراد خانواده آنان سرانجام قربانی خشونت های جاری خواهند شد. از هر ۱۰ عراقی، ۶ نفر می گويند زندگی به سختی و شدت می گذرد و فقط يک نفر از هر سه نفر انتظار اوضاع بهتری را در سال آينده دارد.

بيش از دو هزار نفر از شهروندان عراق از تمامی ۱۸ استان اين کشور در نظرسنجی جديد شرکت کردند. اين نظرسنجی از سوی روزنامه يو اس ای تودی، شبکه خبری ای بی سی آمريکا، شبکه تلويزيونی ای آر دی آلمان و بنگاه سخن پراکنی بی بی سی بريتانيا برگزار شد.

در همين حال، در تازه ترين خشونت های عراق، پليس می گويد در سلسله حملاتی با اتومبيل های حامل مواد منفجره و حملات ديگری با خمپاره در بخش های مختلفی از شهر کرکوک در شمال عراق، دست کم ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند و بيش از ۳۵ نفر مجروح شدند.

به گفته پليس، انفجار بمبی در يک مسجد شيعيان در مرکز بغداد نيز دست کم ۵ نفر را از پای درآورد و۱۵ نفر را مجروح ساخت.

در خبری ديگر، وکلای مدافع طه ياسين رمضان، معاون پيشين رئيس جمهوری عراق می گويند که وی بعلت نقش خود در کشتار ۱۴۸ تن از شيعيان عراق در سال ۱۹۸۲، در نخستين ساعات بامداد فردا، سه شنبه، اعدام خواهد شد.

رمضان در اواخر سال ميلادی گذشته به اتفاق صدام حسين رهبر مخلوع عراق و شش نفر ديگر از اعضای رژيم وی محکوم شد. صدام حسين در ماه دسامبر و دو تن ديگر از اعضای حکومت وی در ماه ژانويه اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG