لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

افتتاح خط لوله گاز طبيعی بين ايران و ارمنستان


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران و رابرت کوچاريان رئيس جمهوری ارمنستان نخستين بخش خط لوله گاز طبيعی ميان دو کشور را امروز دوشنبه افتتاح کردند.

روسای جمهوری ايران و ارمنستان نخستين بخش خط لوله گاز طبيعی را که به ۴۰ کيلومتر بالغ می شود، در فاصله نزديکی از مرز ايران افتتاح کردند. قرار است ايران طبق مرحله اول اين پروژه، سالانه ۴۰۰ ميليون مترمکعب گاز صادر کند.

کارشناسان می گويند هنگامی که احداث خط لوله گاز پايان می يابد و به ايروان پايتخت ارمنستان متصل می شود، میزان صادرات سالانه گاز ايران ممکن است به ۲ ميليارد و ۵۰۰ ميليون متر مکعب افزايش يابد. اجرای پروژه احداث خط لوله گاز ميان ايران و ارمنستان در سال ۲۰۰۴ و به دنبال بيش از ۱۰ سال مذاکره آغاز شد.

ارمنستان که کشوری محصور در خشکی است و به دريا راه ندارد، به دنبال قرار گرفتن در محاصره اقتصادی ترکيه و آذربايجان به علت اختلاف مربوط به منطقه قره باغ عليا، خواستار برقراری روابط نزديکتری با دولت تهران گرديده است.

قره باغ عليا يا ناگورنو قره باغ، منطقه ای ارمنی نشين است که در داخل خاک جمهوری آذربايجان واقع شده است. اين منطقه در سال ۱۹۸۸ استقلال خود را اعلام کرد و جنگ شش ساله ای را ميان اين دو جمهوری پيشين اتحاد جماهير شوروی به دنبال آورد که در جريان آن ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG