لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

گفتگو با مژگان گمرکی وکیل ایرانی مقیم لس آنجلس


مژگان گمرکی وکیل ایرانی مقیم لس آنجلس است که از کودکی ایران را ترک کرده و سالهاست در آمریکا زندگی می کند ، او با توجه به علاقه ای که به هنر و سینما دارد، از چندی پیش همکاری خود را با شرکت پارامونت پیکچرز، یکی از بزرگترین شرکتهای تهیه و تولید فیلم در جهان آغاز و بعنوان مشاور روابط عمومی در این شرکت مشغول به کار است. بهنود مکری مجری برنامه شباهنگ ، گفتگویی را با مژگان گمرکی در این برنامه تلویزیونی در صدای آمریکا انجام داده است که متن آن به شرح زیر است:

بهنود مکری : با سلام و درود فراوان به شما خانم مژگان گمرکی و با سپاس از اینکه در شهر لس آنجلس با من گفتگو می کنید، شما یک وکیل و حقوقدان هستید و در حال حاضر بعنوان مشاور روابط عمومی با شرکت پارامونت پیکچرزهمکاری می کنید ، وکالت و حقوق چه ارتباطی با سینما و هنر دارد و شما چگونه همکاری خود را در این شرکت بزرگ تهیه و تولید فیلم آغاز کردید.

مژگان گمرکی : می دانید که درهر کاری یک سری مقدمه و شرایط خاصی وجود دارد، من در ابتدا از طریق یکی از دوستانم به شرکت پارامونت معرفی شدم ، در آن هنگام یک موقعیت شغل مناسبی وجود داشت و شرکت پارامونت در جستجوی پیدا کردن یک وکیل بود تا در بخش روابط عمومی فعالیت کند، همانطور که می دانید رشته حقوق در آمریکا در تمامی مشاغل و حرفه ها استفاده می شود و شرکتهای بزرگ و معتبر هم برای انجام امور مختلف خود از وکلا و افراد حقوقدان استفاده می کنند تا تمامی شرایط و جوانب کار کاملأ حرفه ای و قانونی باشد، البته تشویق و اصرار برادرم هم در پیوستن من به شرکت پارامونت خیلی مهم بود چون او هم خیلی مایل بود تا من به جای اینکه بعنوان یک وکیل جنایی کار کنم وارد دنیای هنر و سینما شوم و از آگاهیهای حقوقی خود در این بخش استفاده کنم.

بهنود مکری : فکر می کنم که کار کردن بعنوان یک وکیل در دنیای هنرمندان و ستارگان سینما خیلی دلپذیرتراز حضور در دنیای تیره و تاریک تبهکاران و مجرمین باشد.

مژگان گمرکی : به نکته جالب و درستی اشاره کردید ، شاید در ابتدا به نظر بیاید که حضور در بخش روابط عمومی ارتباط چندانی به حقوق و وکالت ندارد ولی این تصور نادرستی است و کاری که من در بخش روابط عمومی شرکت پارامونت انجام می دهم یک امر کاملأ جدی و پیچیده است که نیاز مبرم و اساسی به آگاهیهای حقوقی دارد. یکی از وظایف ما در بخش روابط عمومی شرکت پارامونت این است که در فصل جشنواره ها ، نسخه های فیلمهای این شرکت را به فستیوالهای سینمایی جهان ارسال می کنیم که این امر در یک چهارچوب قانونی و تحت شرایط خاص حقوقی صورت می گیرد و من بعنوان یک وکیل و مشاور روابط عمومی در شرکت پارامونت مسئول بررسی تمامی این شرایط و جوانب هستم ، این فقط نمونه کوچکی از مسئولیت ما در بخش روابط عمومی است.

بهنود مکری : ممکن است توضیح دهید که شما بعنوان مشاور روابط عمومی شرکت پارامونت پیکچرز چه مسئولیتها و وظایفی دارید و چه کارهایی انجام می دهید.

مژگان گمرکی : ما در بخش روابط عمومی وظایف مختلفی را انجام می دهیم و فعالیتها در چند بخش گوناگون انجام می شود ، یکی از مهمترین کارهایی که ما انجام می دهیم ارسال فیلمهای این شرکت برای فستیوالها و جشنوارهای سینمایی در سرتاسر جهان است ، ما باید در طول ۷ ماه از سال که به فصل جشنواره ها معروف است ، تمامی فیلمهای پارامونت پیکچرز را برای شرکت در جشنواره های سینمایی جهان به کشورها و شهرهای گوناگون ارسال کنیم. پارامونت پیکچرز یکی از بزرگترین شرکتهای تهیه و تولید فیلم در جهان است و هر سال میلیونها دلار خرج می کند تا در صحنه سینمای جهان حاضر باشد و باید برای موفقیت در این رقابت سخت و فشرده با گروههای مختلفی از مخاطبان خود در ارتباط باشد. شرکت ما سعی می کند تا با حضوردرخشان در ۲۲ جشنواره سینمای جهان و تصاحب این جوایز معتبربا منتقدین ، کارشناسان و طرفداران حرفه ای سینما رابطه برقرار کند و از جنبه های هنری در معرض توجه این دسته ازمخاطبان خود باشد. از طرف دیگر شرکت باید با بازاریابی مناسب و تبلیغات گسترده در کشورهای مختلف، محصولات و فیلمهای خود را به مردم وعلاقمندان سینما معرفی کند ، ما باید در بخش روابط عمومی با استفاده از ابزارها و روشهای درست و مناسب تبلیغاتی با رسانه های گروهی و محافل هنری در سرتاسر جهان در تماس باشیم و به این طریق به موفقیت و فروش فیلمهای شرکت پارامونت کمک کنیم.

بهنود مکری : بدون شک برگزاری مراسم اسکاریکی ازمهمترین رویدادهای سینمای جهان است که از اهمیت و اعتبار بسیاری هم برخوردار است ، شما در بخش روابط عمومی شرکت پارامونت چگونه به استقبال این رویداد بزرگ هنری می روید.

مژگان گمرکی : مهمترین فعالیت ما در بخش روابط عمومی در ارتباط با برگزاری مراسم اسکار در شهر لس آنجلس است و این بزرگترین رویداد سینمایی جهان است که از ارزش و اعتبار بسیاری در دنیای هنر برخوردار است. همانطور که شما هم می دانید خود اعضای آکادمی صنعت و هنر سینما در اصل هیأت داوران جشنواره اسکار هستند و بر اساس نظرات و آرای آنها است که برندگان و برگزیدگان در بخشهای مختلف انتخاب می شوند. ما در بخش روابط عمومی شرکت پارامونت باید تمام فیلمهای این شرکت را برای ۶۵۰۰ عضو آکادمی در سرتاسر جهان بفرستیم و آنها را تشویق می کنیم تا با دقت فیلمها را تماشا کنند، در برخی از موارد مجبور هستیم تا اکران خصوصی ترتیب دهیم و اعضای آکادمی را برای تماشای فیلمهای پارامونت دعوت کنیم که این کار وقت و زمان زیادی را طلب می کند. در مرحله بعد باید فرمهای مخصوص آرای آکادمی را هم برای آنها بفرستیم و از آنها می خواهیم که در یک زمان مشخص نظرات و آرای خود را در بخشهای مختلف اعلام کنند و آنها را برای ما بفرستند ، این یکی از بهترین معیارها برای سنجش میزان محبوبیت و موفقیت فیلمها است و ما براساس نظراتی که از اعضای آکادمی دریافت می کنیم استراتژی تبلیغات و بازاریابی خود را تنظیم می کنیم ، یعنی بر اساس آرای دریافتی از اعضای آکادمی ، ما تبلیغات خود را کم و یا زیاد می کنیم و در برخی از موارد هم مجبور هستیم تا نمایش فیلم را به دلیل عدم استقبال اعضای آکادمی متوقف کنیم تا از ضرر و زیان احتمالی شرکت پارامونت جلوگیری کنیم.

بهنود مکری : امسال پارامونت فصل موفقی داشت و فیلمهای این شرکت در بسیاری از زمینه ها نامزد دریافت جایزه اسکار شدند و این امر نشان می دهد که شما فعالیتهای بسیاری را در بخش روابط عمومی انجام دادید ، اما پرسش من درباره همکاری شما با کامی عسگر است که امسال بعنوان یک ایرانی نامزد دریافت جایزه اسکار بود، شما چگونه با کامی عسگردر ارتباط بودید.

مژگان گمرکی : یکی از بزرگترین افتخارات من بعنوان یک ایرانی این بود که با کامی عسگر آشنا شدم و این همکاری بسیار جالب و غرورآفرین بود ، همانطور که می دانید کامی عسگر در بخش بهترین تدوین صدا برای فیلم آپوکالیپتو نامزد دریافت جایزه اسکار بود و این افتخار بسیار بزرگی است که نصیب یک ایرانی شده است. نکته جالب این بود که در بخش بهترین تدوین صدا امسال ۲ فیلم از پارامونت هم نامزد دریافت جایزه اسکار بودند و کامی عسگر در اصل رقیب شرکت ما محسوب می شد اما با وجود این رقابت ، همکاری من با کامی عسگر کاملأ شخصی و دوستانه بود و بر اساس ایرانی بودن ما شکل گرفت و من از همان ابتدا در کنار کامی عسگر بودم و او را جهت انجام امور مطبوعاتی ، رسانه ای و تبلیغاتی یاری می کردم و از صمیم قلب مایل بودم که هموطن من کامی عسگر برنده جایزه اسکار امسال باشد ، نه اینکه چون او یک ایرانی است به کار او علاقمند شدم ، کامی عسگر یک انسان خوب و نازنین است و از نظر حرفه ای و کاری هم واقعأ لایق و شایسته دریافت جایزه اسکار امسال بود. من در روز ۱۲ تا ۱۴ ساعت را صرف انجام امور کامی عسگر در رابطه با اسکار می کردم و در تهیه و تدارک حضور او در این مراسم بودم و کلیه امور تبلیغاتی و رسانه ای را در آن روزهای شلوغ و پر ازدحام انجام می دادم و با خوشحالی بعنوان مشاور روابط عمومی در کنار او بودم.

بهنود مکری : نامزدی کامی عسگر برای دریافت جایزه اسکار امسال خبر بسیار مهمی برای همه ایرانیان در سرتاسر جهان بود ، مقداری درباره اهمیت این موضوع صحبت کنید

مژگان گمرکی : همانطور که شما اشاره کردید نامزدی کامی عسگر موضوع بسیار مهمی به شمار می رود و هرچند که او برنده اسکار نشد ولی حضور او در همین مرحله هم یک پیروزی و موفقیت بزرگ است ، کامی عسگر پنجمین فرد ایرانی است که در طول تاریخ برگزاری جایزه اسکاربعنوان نامزد یکی از رشته ها انتخاب شده است ، در سالهای گذشته مجید مجیدی برای ساخت فیلم بچه های آسمان ، مهدی نوروزیان ، حبیب زرگرپور و شهره آغداشلو نامزد دریافت جایزه اسکار بودند و حالا کامی عسگر هم به این لیست اضافه می شود ، حضور این چهره ها در مراسم معتبری چون اسکار و موفقیت آنها در دنیای هالیوود برای تمامی ایرانیان باعث افتخار و غرور است.

بهنود مکری : میلیونها نفر برگزاری مراسم اسکار را در سرتاسر جهان از طریق تلویزیون تماشا می کنند و صحنه های حضور ستارگان هالیوود بر روی فرش قرمز و برنامه هایی که در سالن کداک اجرا می شود همواره جذابیتهای خاص خود را به همراه دارد ، شما که امسال از نزدیک در صحنه حاضر بودید چه احساسی داشتید.

مژگان گمرکی : احساس غیر قابل توصیفی است ، واقعأ خیلی خوشحال و هیجان زده بودم ، البته لذت و شادی حضور در این مراسم برای من دو چندان بود و بسیار خوشحال بودم که همراه کامی عسگر که هموطن من بود در این مراسم شرکت می کردم ، می دانستم که میلیونها ایرانی در سرتاسر جهان در انتظار پیروزی کامی عسگر هستند و این موضوع شور و حال دیگری به اسکار امسال می داد ، روز خوب و فراموش نشدنی بود ، در کنار ما ال گور ، کامرون دیاز و جودی فاستر حرکت می کردند و حضور این همه ستاره و هنرمند در یک مکان واقعأ هیجان انگیز بود ، اجازه دهید در همین جا از فرصت استفاده کنم و از تمامی ایرانیان که با لطف و محبت خود از کامی عسگر حمایت و پشتیبانی کردند سپاسگذار باشم که این افتخار بزرگی برای ایران و ایرانی است ، همه ما امیدوار بودیم که کامی عسگر برنده جایزه اسکار امسال باشد ولی حضور او در این مرحله و حمایت و پشتیبانی ایرانیان از او ، بزگترین افتخار و پیروزی برای او محسوب می شود و من امیدوارم که هر روز شاهد حضور چهره های بیشترایرانی در هالیوود و سینمای جهان باشیم.

بهنود مکری : با سپاس از وقت و فرصتی که به من دادید و در برنامه شباهنگ شرکت کردید ، برای شما آرزوی بهترینها را دارم و امیدوارم که در فعالیتهای خود در شرکت پارامونت همچنان موفق و پیروز باشید.

XS
SM
MD
LG