لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

سفيران شش قدرت جهان بر سر بسته تحريم های تازه عليه رژيم ايران به توافق رسيدند


سفيران شش قدرت جهان در سازمان ملل ميگويند که در اصول بر روی بسته تحريمهای تازه عليه ايران بخاطر برنامه اتمی جنجالی رژيم تهران، به توافق رسيده اند.

نمايندگان آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت يعنی آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، و چين گفتند که انتظار دارند بسته توافق شده را امروز، پنجشنبه، به اجلاس وسيع شورای امنيت، ارائه کنند.

در عين حال آله هاندرو ولف کفيل نمايندگی آمريکا در سازمان ملل متحد گفت اين بسته هنوز نيازمند تصويب دولت های متبوع نمايندگان است، چرا که تغييرات تازه ای از سوی برخی نمايندگان به آن اضافه شده است.

امير جونز پری سفير بريتانيا اظهار اطمينان کرد ملاحظات روسيه و چين که توافق را برای دوهفته به تعويق انداخته بود، برطرف شده است.

طراحان بسته تازه تحريمها ميگويند که اميدوارند شورای امنيت بتواند هفته آينده آن را به رأی بگذارد.

نسخه آخرين پيشنويسی که صدای آمريکا بدست آورده است برای انسداد صادرات تسليحاتی از ايران، فراخوان صادر کرده است. متن موجود همچنين از کشورها و مؤسسات مالی خواستار بر قراری محدوديت برروی وام های تازه به ايران، شده است.

مجازاتهای تازه به تحريم هائی که در پايان سال گذشته پس از بی اعتنائی ايران به ضرب الاجل سازمان ملل برای تعليق غنی سازی اورانيوم که قابل استفاده برای ساختن سلاح های اتمی است برقرار شدند، اضافه خواهند شد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران پس از اعلام توافق شش قدرت جهان درباره تحريم های تازه تهديد قدرت های جهان را درمورد اِعمال تحريم های اقتصادی بيشتری عليه ايران مردود اعلام کرد. محمود احمدی نژاد همچنين از اقدامات تلافی جويانه ايران سخن گفت هرچند از جزئيات آن صحبتی نکرد.

آمريکا و متحدان غربی به ايران مظنون هستند که در حال توسعه تسليحات های اتمی است، اتهامی که رژيم تهران انکار ميکند.

XS
SM
MD
LG